Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Komisjon oli vastu Jõksi survele seadustada valimisliidud
Riigikogu põhiseaduskomisjon ei toetanud teisipäeval õiguskantsler Allar Jõksi ettepanekut seadustada valimisliidud, seega vastandus komisjon Jõksi seisukohale, kelle hinnangul pole erakonnaseadus ja kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadus kooskõlas põhiseadusega.

Põhiseaduskomisjoni Res Publicasse kuuluva esimehe Urmas Reinsalu sõnul otsustas komisjon kaheksa poolt- ja kahe vastuhäälega tagasi lükata Jõksi ametliku ettepaneku seadustada valimisliidud. Reinsalu sõnul hääletasid Jõksi ettepaneku poolt vaid sotsiaaldemokraat Jarno Laur ja isamaaliitlane Mart Nutt.

Reinsalu lisas, et komisjon lähtus otsuses sotsioloogide ning politoloogide argumentidest, mille kohaselt annavad inimesed valimistel kandidaatidele hääle nende erakondade järgi.

Kui riigikogu täiskogu hääletab neljapäeval komisjoni ettepaneku kohaselt valimisliitude seadustamise vastu, on õiguskantsleril põhiseadusest tulenev õigus pöörduda riigikohtusse, kes peab otsuse langetama nelja kuu jooksul.

Õiguskantsler pidas vajalikuks sekkuda valimisliitude seadustamise küsimusse pärast seda, kui riigikogu hääletas 25. novembril menetlusest välja Isamaaliidu algatatud eelnõu valimisliitude lubamiseks kohalikel valimistel.

Vaidlus algas juba 2002. aastal, mil riigikohus tunnistas õiguskantsleri taotluse järel kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse põhiseadusevastaseks osas, mis ei võimaldanud kodanike valimisliitude osalemist kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel.

Seejärel otsustas tollane riigikogu valimisliite 2002. aasta valimistel lubada, ent seadustas samas, et järgmistel valimistel 2005. aastal on valimisliidud keelatud.

Riigikogu Res Publica, Reformierakonna, Rahvaliidu ja Keskerakonna saadikud on valimisliitude seadustamise vastu. Sotsiaalliberaalid, sotsiaaldemokraadid ja Isamaaliit pooldavad valimisliitude lubamist.  BNS

07 Detsember 2004
  Kommentaarid