Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Vene luureohvitser andis Eestile kümnete agentide nimed
Riigireetmise eest Venemaal vangi mõistetud julgeolekuteenistuse FSB ohvitser Igor Vjalkov andis Eesti eriteenistustele välja 36 inimese nimed, kes töötasid NSVL-i ajal siin KGB salaagentidena.

Nii väidab Venemaa juhtiv päevaleht Kommersant, viidates allikana kohtuotsusele, mis saatis teisipäeval piirivalvevägede alampolkovnikust luureohvitseri Vjalkovi (34) kümneks aastaks range re˛iimiga kolooniasse, kirjutas Postimees.

Otsuse järgi andnud Vjalkov Eesti eriteenistuse agendile Zoja Tindile nimekirja agentidest, kelle värbas 106. piirivalverühm, mis nõukogude ajal asus Tallinnas Rahumäe teel, seal kus praegu on vahipataljoni kasarmud ja Eesti välisluure ehk teabeameti peakorter.

Nende salajaste kaastöötajate seas võib tõenäoliselt olla Eesti mereäärsete külade ja asulate elanikke, keda KGB koosseisu kuulunud piirivalve luureosakonnad värbasid agentideks, et nad annaksid piiritsoonist infot eelkõige võimalikest paadipõgenikest Eestist Läände.

Lisaks olevat Vjalkov 2001.-2002. aasta jooksul Eesti naisluurajale andnud tosina Venemaa sõjaväeluure GRU ohvitseri andmed, kes töötavad Eesti suunal.

Teiste ajalehtede andmetel aga veel infot piirivalvevägede töötajate, mitme sõjaväeosa asukohtade ja kindralstaabi eri osade plaanide, jõudude ja vahendite kohta. Eeluurimise andmeil olevat eestlased info eest Vjalkovile maksnud 1300 dollarit.

Et Moskvas Lefrontovo vangla müüride vahel peetud Vjalkovi kohtuprotsess oli kinnine ja kaetud suure saladuslooriga, seab mitu Vene väljaannet ka ise kahtluse alla info, mis spionaa˛iskandaalist avalikkusele on esitatud. Nii on üksnes Vjalkovi tabamise üksikasjade kohta välja pakutud hulk eri versioone.

Kommersanti andmetel arreteeris FSB Loode-Venemaa piirivalveteenistuse juhatuse kõrge ohvitseri 2003. aasta 23. septembril Pihkvas, kui ta oli salajasest infokogumikust "Luure ja vastuluure uudised" ümber pildistanud mitu artiklit Vene luureteenistuste tegevusest Skandinaavias. Kui ta piirivalve peakorterist välja astus, et minna taas kohtuma Tindiga, keda viimane info kõige enam huvitas, oli mehel käed raudu pandud.

Tabamisel leiti tema digifotoaparaadi mälukaardilt 249 pilti, millel olid jäädvustatud nii salajased dokumendid kui piirivalve juhtide ametkondlik kirjavahetus. Salajasele infole ligipääsu oli Vjalkov saanud ettekäändel, et valmistab ette oma doktoritööd.

Uurimise andmeil olevat Vjalkov ise 2001. aastal Tindiga ühendust võtnud ja talle teeneid pakkunud, Tint oli nõustunud ning andnud talle ühe Eesti mobiilioperaatori SIM-kaardi, et mees saaks iga kell helistada. Kahe aasta jooksul olevat Vjalkov korduvalt Tindiga Eestis kokku saanud ja talle diskettidega infot toonud. Ta oli alati salaja Petseri lähedal üle piiri lipsanud.

Venemaa meedia nimetab Zoja Tinti Eesti kaitsepolitsei töötajaks ja peab kapot Vjalkovilt saadud info vahendajaks Briti välisluurele MI6. Kaitsepolitsei komissari Henno Kuurmani sõnul on neile aga arusaamatu, miks neid Vjalkovi juhtumiga seostatakse. "Jah, proua Tint on kaitsepolitseis töötanud, ent meile jääb arusaamatuks tema seostamine selle juhtumiga," lisas Kuurmann. Väidetavalt naudib Tint praegu pensionipõlve ja tegeleb koertekasvatusega.  BNS

16 Detsember 2004
  Kommentaarid