Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Mikser tahab analüüsi Eesti käitumisest sõdurite hukkumisel
Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe sotsiaalliberaal Sven Mikseri hinnangul tuleb analüüsida Eesti käitumist sõdurite rahutagamismissioonil hukkumise korral.

"Kindlasti oli aasta 2004 Eesti riigikaitsele ka raske aasta, kuna tuli kanda ohvreid rahutagamismissioonil Iraagis," tõdes Mikser. "Sügavam analüüs selle kohta, kuidas nende valusate õppetundide puhul käituti, seisab ees nii täidesaatval kui seadusandlikul võimul, aga loodetavasti ka neljandal võimul - ajakirjandusel."

Riigikaitsekomisjoni esimehe sõnul jõuab uuel aastal riigikogusse ilmselt Iraagi missiooni pikendamise eelnõu, mida ootab ees põhjalik ja keeruline arutelu. "Loodetavasti jõuab seadusandja ette ka uus kaitseliidu seaduse eelnõu, samuti mitmed olemasolevate seaduste muutmise eelnõud. Koostamisel on väeosade ja väljaõppekeskuste külastamise kava, ettevalmistamisel välisvisiidid. Aasta tuleb kindlasti töine," rääkis Mikser BNS-ile.

Mööduv aasta oli Mikseri sõnul riigikaitsekomisjonile eelkõige NATO-aasta. "Selles osas oli oluline kindlasti NATO peakortereid ja NATO vägede ja personali staatust puudutavate protokollidega ühinemine," rääkis ta, lisades, et üks olulisemaid komisjonis menetletud dokumente oli juunis vastu võetud Eesti julgeolekupoliitika alused.

Tehtud tööst väärib Mikseri sõnul esiletõstmist ka nende otsuse-eelnõude menetlemine, mis on seotud välismissioonide pikendamisega Iraagis, Afganistanis ja Kosovos. "Leian, et kõik komisjoni liikmed, sõltumata oma parteilisest kuuluvusest, näitasid nende raskete arutelude juures üles vastutustunnet ja riigimehelikku suhtumist," avaldas ta heameelt.

Mikseri sõnul on tema juhitava komisjoni sisekliima meeldiv ja konstruktiivne. "Riigikaitsekomisjoni tugevus on konsensuslikus tegevuses, seetõttu läheb kogu energia sisuliseks aruteluks, mitte poliitilise kätši peale," ütles ta.

"Seadusandliku töö koormus ei ole riigikaitsekomisjonil ilmselt nii suur kui näiteks rahandus- või õiguskomisjonil, samas ei ole me ka komisjonidest viimane," leidis Mikser. Ta lisas, et teisalt on komisjonil mitmeid seadusandlust otseselt mittepuudutavaid kohustusi - regulaarsed kohtumised ja briifingud kaitseväe juhataja ja peastaabi esindajatega, väeosade ja väljaõppekeskuste külastamine, arvukate külaliste vastuvõtmine. "Usun, et komisjon on lõppeval aastal töötanud võrdlemisi suure intensiivsusega," ütles Mikser.  BNS

23 Detsember 2004
  Kommentaarid