Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Lõuna-Aasia katastroofiohvrite arv võib ulatuda 45.000-ni
Hiidlainetest laastatud Aasia randades on teisipäeval käimas kõigi aegade suurim humanitaaroperatsioon, katastroofi ohvrite arv kardetakse ulatuvat 45.000-ni.

Purustuste ulatus alles hakkab selguma, kuid ohvrite koguarv üheksas riigis, mida katastroof kõige jõulisemalt tabas, läheneb juba 30.000-le. Indoneesia on teatanud, et tema hukkunute arv võib ületada 20.000, ametlikud andmed räägivad praegu 4725 ohvrist.

Päästetöid koordineeriv Indoneesia asepresident Yusuf Kalla ütles, et surma on saanud 21.000-25.000 inimest. Ohvrite arv kasvab sedamööda, kuidas taastatakse ühendus laastatud rannikualadega.

Viimase 40 aasta rängim maavärin, mille võimsuseks mõõdeti 9,0 magnituudi Richteri skaalal, raputas India ookeani põhja Indoneesia Sumatra saare lähedal meres, tekitades tohutud hiidlained, mis tõid surma tuhandete kilomeetrite kaugusel Lõuna- ja Kagu-Aasia riikides, ulatudes ka Aafrika rannikule.

Rahvusvahelise Punase Risti andmetel on hävingus kodu kaotanud üle miljoni inimese. Kadunud on tuhanded ja nende leidmise lootus on hakanud hääbuma. Kardetakse nakkuste levikut, mis suurendaks katastroofi veelgi.

Enim said kannatada Sri Lanka, India, Indoneesia, Tai, Malaisia, Maldiivid ja Myanmar, kuhu rahvusvahelised abiagentuurid on hakanud toimetama toitu ja riideid kodutuks jäänud inimestele.

Ellujäänud on rannikualadelt evakueeritud ja nüüd avaneb pilt hiidlaine laastamistöö ulatusest: vanemate käte vahelt rebitud lapsed, kodudest välja uhutud inimesed ja terved merre pühitud külad.

Sajad päästelaevad, helikopterid ja lennukid toimetavad rusudes kuurortidest turiste ja viivad haiglatesse vigastatuid.

ÜRO katastroofiabi koordinaator Jan Egeland ütles New Yorgis ÜRO peakorteris ajakirjanikele, et päästeoperatsioon Lõuna-Aasias kujuneb kõigi aegade suurimaks, sest purustused ei piirdu ühe riigi ega piirkonnaga.

"Seal on tuhandeid surnud inimesi ja kümneid tuhandeid surnud loomi. Inimesed tuleb maha matta ja loomad hävitada ja matta, enne kui nad hakkavad joogivett reostama. See on tohutu ulatusega operatsioon."

"Purustuste hind ulatub miljarditesse dollaritesse. Tõenäoliselt on see mitmeid miljardeid dollareid," ütles ta.

Sri Lankasse, kus surma on saanud ligi 12.000 inimest, on saabunud 2000 India meditsiinitöötajat ja mitmu lennukitäit välisabi.

Rannikupiirkonna kaevud on mereveest saastunud, ütles valitsusminister Susil Premajayantha.

"Me paluma välismaa sõpradelt peamiselt meditsiiniabi," ütles Premajayantha. "Meil on vaja veepuhastustablette ja puhast joogivett. Me vajame ka seadmeid kaevude puhastamiseks."

Rängimalt kannatanud piirkondade politsei on hakanud tuvastamata laipu maha matma. Maahaiglatesse on kogunenud tuhandeid ohvrite surnukehasid, mis matmist ootavad.

Evakueeritud on umbkaudu 375.000 perekonda, ütles põllumajandusminister Anura Dissanayake.

Rahvusvaheline Punase Risti ja Punase Poolkuu Ühingute Föderatsioon teatas Genfist, et ainuüksi Sri Lankal on katastroofipiirkonnast põgenenud miljon ja Tais umbkaudu 29.000 inimest.

Indoneesias sai rängimalt kannatada Acehi provints, mida raputas nii maavärin kui laastas tsunami.

Provintsi pealinna Banda Acehi külastanud AFP reporter kirjeldas maavärina tagajärjel elektrita jäänud linna purustuste ja ohvrite ulatust. Tema sõnul on hukkunuid sadu.

Politsei andmetel on Banda Acehi põhjaosa Punase Risti keskusesse koondatud 500 laipa.

Lõuna-Indias on hiidlaineohvrite arv tõusnud 6800-ni, tuhanded on veel kadunud. Indias sai enim kannatada Tamil Nadu osariik.

India ohvrite hulgas on ka Andamani ja Nicobari saartel hukkunud 3000 inimest. Saared asuvad maavärina epitsentri läheduses ja karta on ohvrite arvu tõusu, sest teadmata on veel kümnete tuhandete inimeste saatus.

Esmaspäeval raputasid saari uued maa-alused tõuked, mispeale põgenesid tuhanded inimesed rannikualadelt saarte keskossa. Meteoroloogid on hoiatanud, et suuri laineid tekitada võivaid järeltõukeid on oodata teisipäeva pärastlõunani.

Tai 990 ohvri hulgas arvatakse olevat üle 700 välisturisti.

"Meie viimased arvud on üle 990 kinnitatud hukkunu. Neist umbes 200 on taid ja ülejäänud välismaalased," ütles Sutham Sangprathum.

"Aga selle järgi, millele ma olen tunnistajaks olnud, kasvab ohvrite arv veelgi," lisas ta.

Suthami hinnangul võib kuue provintsi ohvrite lõplik arv ulatuda 2000-ni.

Katastroofipiirkonnast on evakueeritud ligi 29.000 inimest. Kannatada saanud alade hulgas on ka puhkusesaared Phuket ja Phi Phi, kus tuhanded Euroopa turistid jõulupuhkust nautisid.

Phuketist itta jääval Phi Phi saarel ei jätnud hiidlaine pea ühtki hoonet püsti.

Tai kaasas päästeoperatsiooni armee ja mereväe, heitunud välismaalased on hakanud koju sõitma.

Maavärina tekitatud hiidlained olid nii võimsad, et nende purustusjõud ulatus epitsentrist 7000 km kaugusele Aafrika rannikule, kus sai surma üle 100 Somaalia kaluri.

AFP - BNS

28 Detsember 2004
  Kommentaarid