Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Ilmateenistust tabab koondamislaine
Eesti meteoroloogia- ja hüdroloogia instituut kavatseb veebruaris koondada 16 inimest, viimane koondamislaine käis EMHI-s mullu.

Töö kaotas üle poolesaja inimese. Kahekümne ühest alles jäänud ilmajaamast jätkasid meteoroloogid ööpäevaringset tööd kuues. Teistes hakkasid koolitatud inimest õhtust hommikuni asendama vahel tõrkuvad aparaadid, kirjutas Sakala.

Nüüd on EMHI teatanud, et kavatseb veebruaris taas meteorolooge koondada, kokku 16 inimest. Viljandi ilmajaamas, mille kuuest töötajast pooled eelmisel aastal koondati, jääb alles vaid poolteist kohta.

EMHI peadirektor Jaan Saar nimetas koondamise peapõhjusena rahanappust ning asjaolu, et automaatika asendab mitmel puhul inimest. "Loomulikult on koondamine ebameeldiv," tõdes ta. "Aga ma leian, et pole mõtet inimest töötult kohal hoida."

Saare sõnul on selgunud, et paljudes ilmajaamades teeb automaatika inimese eest suure osa tööst ära. "Tänapäeva automaatika areneb, see pole meie väljamõeldis. Astume ühte sammu koos muu maailmaga," selgitas ta.

Ilmatöötajate ametiühingu peausaldusisik, Tõravere jaama meteoroloog Inge Leitu ütles, et tema ja ta ametikaaslased on sagedase koondamise pärast rusutud. "Omal ajal pidi meteoroloog oma töös jälgima tuhandet ja ühte pisiasja," lausus ta. "Nüüd aga lastakse lõdvalt üle nurga. Lausa kurb."

Tema sõnul muudab automaatika vaatlused ja statistika vigasemaks. "Automaatika üksi ei saa kõigega hakkama, nagu selleks koolitatud inimene. Nii muutub meteoroloogia kvaliteet aina kehvemaks. Ideaalse töötulemuse saaks inimese ja automaatika koostöös," märkis ta. BNS

29 Detsember 2004
  Kommentaarid