Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

President Arnold Rüütel võib saada uue ametiketi
President Arnold Rüütel võib saada üle 60 aasta tagasi röövitud ametiketi asemele koopia, mille valmistamine läheb maksma ligi pool miljonit krooni.

Kui Venemaa keeldub endiselt Eestile tagastamast 1940. aastal röövitud presidendi ametiraha, võib minna nii, et president Arnold Rüütel kannab 2006. aasta iseseisvuspäeval meie võimu-sümboli täpset koopiat, kirjutab Eesti Päevaleht.

Venemaalt riigipea ametitunnuse tagasitaotlemise 13. aastal sai küpseks plaan valmistada asenduseksemplar aurahale, mille originaal on peidetud Moskvasse Kremli relvapalati kappidesse.

Uus ametiraha tuleks samuti kullast ja oleks kaunistatud ühe punase rubiini ning kolme heleda safiiriga.

Koopia kasutuselevõttu ehk Riigivapi teenetemärgi keti ja rinnas kantava kuldtähe tegemist näeb ette äsja valminud teenetemärgi seaduse muutmise eelnõu. Seal on sätestatud, et kuni Vene Föderatsioon pole tagastanud Eesti riigile kuuluvat ametiraha, kasutab president asenduseksemplari.

"Kui seadusandja eelnõu sel kujul vastu võtab, siis tuleb teha uus Riigivapi teenetemärgi kett," ütles riigikantselei sümboolikaosakonna juhataja Kalev Uustalu.

Ekspertide hinnangul võib keti maksumuseks kujuneda kuni pool miljonit krooni, kui otsustada ehtsate vääriskivide kasuks. Võltskivide korral oleks hind umbes 350.000 krooni.

Kuna tegu on suure summaga, käib asjaga kaasas riigihanke korraldamine. Ametiraha on võimalik valmistada tänu sellele, et kasutada saab originaali kujundanud kunstniku Paul Luhtheina säilinud kavandeid.

1992. aastast presidendi ametiraha tagasinõudmisega tegelenud riigiarhiivi nõunik Peep Pillak oli samuti lootusrikas. "See asi on kulgenud vahelduva eduga. Mina usun, et varem või hiljem ta antakse tagasi, sest Venemaa jaoks on tegu piinliku olukorraga," nentis Pillak .

1936. aasta teenetemärkide seaduse järgi on ametikett valmistatud vaid ühes eksemplaris, mis pärandatakse ametist lahkuvalt presidendilt uuele riigipeale. "Koopia läheb vastuollu järjepidevusega. Teisalt on aeg edasi läinud ja ametikett on omandanud ajaloolist väärtust," hindas Pillak.

Ehtekunstnik Tanel Veenre hinnangul on Eestis "käputäis" juveliire, kes suudaksid ametiraha valmis teha. "Koopia tegemine on juveliiritöö, mis nõuab suurt täpsust ja filigraansust. Ehtekunstnikele siin loomingulist väljakutset ei oleks," sõnas ta.  BNS

31 Detsember 2004
  Kommentaarid