Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Teadlased ennustavad: Täna hakkab Eestis möllama väga tugev torm. Merel võib laine kõrgus olla kuni 9-10 meetrit ja üksikud lained 16-18 meetrit
Taani teadlased lubavad ööks vastu pühapäeva Läänemerele marutuult ja rekordilise kõrgusega lainetust, mis võib ennustatud tuulesuuna puhul tõsta nii Pärnus ja Haapsalus kui ka Peterburis mere üle kallaste.

Taani meteoroloogiainstituudi prognoos lubab viimaste aastate kõvemat tormi, mille puhul võib tuule kiirus ulatuda kuni 30 meetrini sekundis. Taanlased ootavad Läänemere põhjaosas lainekõrgust 9-10 meetrit, kõrgeimad üksiklained võivad olla 16-18-meetrised.

Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) küberneetikainstituudi vanemteadur Tarmo Soomere ütles Postimehele, et taanlaste ennustuse järgi algab torm laupäeval kella 23 paiku ning jõuab aina paisudes oma haripunkti kella nelja ja kuue vahel pühapäeva varahommikul. Matemaatikadoktor Soomere peab taanlaste ennustuse täppimineku võimalust 50-protsendiliseks.

Totmihoiatused edastas ka Eesti meteoroloogia- ja hüdroloogia instituut (EMHI). Eesti ilmaennustajate andmetel hakkab laupäeva pärastlõunal lõuna- ja edelatuul tugevnema, ulatudes sisemaal 16 m/s ning saartel ja rannikul puhanguti 25-28 m/s.

Soomere märkis, et oodatav tuule suund on Läänemere tormide jaoks natuke ebatavaline ja ennustuse täitumisel võivad Soome lahel tekkida kõrgemad lained kui muidu. "Läänest tuleb küll palju tormiseid tuuli, aga enamasti puhuvad nad natuke rohkem edela poolt ning nende tekitatud lained on Soome lahes veel mõistliku kõrgusega," selgitas Soomere.

Kuigi Soomere ütles, et ta kümne meetri kõrguse laine tekkimisse väga ei usu, polevat see siiski võimatu. Ka Soome mereuuringute instituudi arvutimudel ennustab Läänemere avaosas laupäeva südaööks pea 10-meetrist lainekõrgust, mis tähendab, et kõrgeimad üksiklained on 18-19 meetri kõrgused, seega umbes kahe meetri võrra kõrgemad, kui seni on mõõdetud.

Vanemteaduri sõnul mõõtsid soomlased Läänemere viimase kümne aasta rekordlainetuse alles äsja - 22. detsembril, mil laine keskmine kõrgus oli 7,7 meetrit.

Soomere peab pühapäevase ennustuse täppimineku puhul tõenäoliseks ka uut Soome lahe lainekõrguse rekordit, mis on seni 5,2 meetrit.

Pärnus pakub taanlaste ennustus ööl vastu pühapäeva veeseisuks vähemalt 2,4 meetrit üle normi. Veetõusu oht on suur ka Haapsalus. Soomere hinnangul võib märjaks saada ka Peterburi - veetase võib kogu Soome lahe idaosas kerkida 2,4 meetrini või enam üle normi juba Kundast alates.

Viimane suurem tõusuvesi oli Pärnus ja Haapsalus 2001. aasta 15. novembril, kui viimaste aastakümnete üks ägedamaid torme kergitas merevee väga kiiresti üles ja ujutas üle Pärnu ning Haapsalu rannaalad.

Tookord tõusis vesi üle normi vaid 1,56 meetrit, senine veetõusu rekord on Pärnus registreeritud niinimetatud sajandi tormi ajal 18. oktoobril 1967. aastal, mil vesi kerkis 2,53 meetrini.

Viimane suurem veetõus oli Pärnus 1978. aastal, kui merevesi tõusis nullist 2,12 meetri võrra kõrgemale. BNS

08 Jaanuar 2005
  Kommentaarid