Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Selgusid konkursside “Meene Ida-Virumaalt” ja “Nutikad ideed” parimad tööd
Täna selgitas komisjon konkurssidele “Meene Ida-Virumaalt” ja “Nutikad ideed” laekunud töödest välja parimad. Ida-Virumaa noortele mõeldud meenekonkursile laekus 60 ideekavandit paberil ja 16 esemelist tööd. Noored saatsid konkursile ka 20 ideed oma elu-olu parandamise kohta.

“Noorte käes on tulevik. Tänu sellistele konkurssidele saavad nad anda oma panuse maakonna tuleviku kujundamisele,” ütles Ida-Viru maavanem Ago Silde ja lisas, et just tänu julgetele ideedele ja aktiivsetele teostajatele on maakonnast kujunenud paik, kus on hea elada, töötada ja puhata.

Konkursi “Meene Ida-Virumaalt” eesmärgiks oli luua rahvakunsti ja rahvuslike käsitöötraditsioonide toel Ida-Virumaad kõige paremini iseloomustav meene. Sellist, mida saaks kasutada ka külalistele kinkimiseks.

Taies peab kandma meie maakonnale iseloomulikku sõnumit nii materjali valikul kui ka selle valmistamisel. Eelistatud on naturaalsed materjalid.

Kuna esimese koha väärilist tööd komisjon ei leidnud, tunnustati parimaid. Kõige rohkem kiidusõnu sai meenete kavandid nimetusega “Ida-Virumaa Aaretekaart” (Heliis Pikkor ja Liis Süda Kohtla Põhikooli 6.klass) ja taldriku kavand “Meenutame Ida-Virumaa vaatamisväärsusi” (Eve Süda Kohtla Põhikooli 7.klass, juhendaja õp.K.Puusepp).

Lisaks neile märgiti ära ka järgmiste tööde autorid: Liza Konovalova (Tammiku Gümnaasium, 7a klass), Jekaterina Zamarina (Sillamäe Vanalinna kool, 10b klass) ja Polina Kostenko (11a klass).

Konkursile laekunud esemelistest töödest märgiti ära käsitsi maalitud taldrik maavalitsuse hoone pildiga (Irina Antonova), maakonna vapiga laudlina Danil Gretsnev (Narva Kesklinna Gümnaasium, 4a.klass) ning nahast ja põlevkivist valmistatud ehted (Rinnanõel ja Kaelaehe - Kaidi Erik, Jõhvi Koolinoorte Maja, 17.a; Kaelakee – Helen Uustal, Jõhvi Koolinoorte Maja).

“Töö nimetusega “Meenutame Ida-Virumaa vaatamisväärsusi” sobib nii taldrikule kui ka särgile trükkimiseks. Kavand on ilus ja värviline. Kui asendada vaatamisväärsused valdade vappidega, oleks sellel kindlasti turgu,” ütles Jõhvi kaubanduskeskuses Tsentraal asuva käsitöökaupluse juhataja Evelyn Hints.

Komisjoni liikmete hinnangul tuleks parimaid ideid edasi areneda, et neist saaks vormida maakonnale sobiva meene. Näiteks “Ida-Virumaa Aaretekaart” sobib hästi lauamängu tegemiseks – mängijad viskavad täringut ja liiguvad sammhaaval ühe vaatamisväärsuse juurest teise juurde. Vahepeal oleksid tagasilibisemised, vahelejäämised ja edasihüpped.


Nutikad ideed

Konkursi “Nutikad ideed” eesmärgiks oli kiita teadmishimu ja näidata kui nutikad inimesed Ida-Virumaal elavad. Nutikad ideed on meie jaoks sellised, mida ei ole veel teostatud. Peaasi, et need ideed muudavad meie igapäevaelu lihtsamaks ja mugavamaks ning aitavad säästa meie kallist aega.

Komisjoni hinnangul olid parimateks ideedeks kinobussi käivitamine Ida-Virumaal, graffiti värvide müümise putkad koos ringikujulise müüriga, skate pargi ehitamine maakonda ja meelelahutuskeskuse loomine.

Kinobussi idee esitasid konkursile Tiina Tapsepp, Margarita Runga ja Taisi Järv (Sonda Põhikool, 9.klass). Kinobuss liiguks mööda vallakeskusi ja linnu. Näitaks igale vanusele sobivaid saateid – lastele multifilme, noortele noortesaateid ja õppefilme, vanematele uudissaateid ja filme.

Kinobussil oleks kaasas ka lõbustused lastele selleks ajaks kui vanemad vaatavad filme. Bussis oleksid alati kõige uuemad ja paremad filmid.

Graffiti värvide müümise putkad koos ringikujulise müüriga on Kristiina Raja (Sonda Põhikool, 5.klass) hinnangul vajalikud iga kooli juures.

Rene Konar ja Rein Straush (Sonda Põhikool, 6.klass) peavad tähtsaks, et enne Skate park ehitamist tuleks korraldada vastav küsitlus noorte seas. Pargis oleks noortel tegevust ja see hoiaks neid pahandustest eemal. Puududa ei tohiks sealt “kauss”, ramp, väiksemad käsipuud ja hüpped ning graffiti joonistamise sein.

Ida-Virumaa Meelelahutuskeskus peaks Lauri Tamme (Sonda Põhikool, 9.klass) arvates asuma maakonna südames, et inimestel oleks igalt poole ühepikkune maa tulla. Kuna tegemist on väga kalli projektiga, võiksid kõik vallad seda rahaliselt toetada. Keskuseks võib ära kasutada ka mõne vana maja koos selle umber oleva territooriumiga.

Konkurssidel olid osalema oodatud kõik üldhariduskoolide, kutseõppeasutuste ja kõrgkoolide õppurid. Töid võisid esitada ka loomingulised kollektiivid (klass, kursus, huvikooli ring jm).

Laekunud töid hindasid: “Meene Ida-Virumaalt” ja “Nutikad ideed” konkursi komisjoni esimees Anti Ronk ning liikmed: Eve East (Ida-Viru Maavalitsus), Raivo Lott (Eesti Põlevkivi), Maie Puusepp (Ida-Viru Maavalitsus), Maire Merioja (Ida-Viru Maavalitsus), Kalmer Puul (Ida-Viru Maavalitsus) ja Evelyn Hints (Käsitöökauplus Tsentraalis).


Anti Ronk
05 Aprill 2005
  Kommentaarid