Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Eesti õhuseire nüüd reaalajas jälgitav
Nüüdsest on kõigil huvilistel võimalik interneti kaudu reaalajas jälgida õhuseire andmeid. Need on kättesaadavad Keskkonnaministeeriumi haldusalas oleva OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskuse kodulehel www.klab.ee.

Taoline õhuseire jälgimine sai võimalikuks tänu Phare projektile "Eesti õhukvaliteedi juhtimissüsteemi loomine" ja selle raames paigaldatud AirViro tarkvarale.

Õhuseire programmi ülesanne on Eesti eri piirkondadele (eriti probleemse õhukvaliteediga linnadele) õhu kaudu langeva saastekoormuse, samuti osoonikihi paksuse ja ultraviolettkiirguse registreerimine, vastava informatsiooni kiire avalikustamine ja ohu korral elanikkonna õigeaegne hoiatamine.
Seirejaamades mõõdetakse pidevalt vääveldioksiidi, lämmastikoksiidide, osooni, süsinikoksiidi ja peentolmu kontsentratsiooni välisõhus. Näiteks Kohtla-Järve jaamas mõõdetakse lisaks eelnimetatutele ka vesiniksulfiidi ja ammoniaagi kontsentratsiooni välisõhus ning meteoroloogilisi parameetreid nagu tuule kiirus, suund ning suuna sagedus.
Eesti õhuseire võrgustik koosneb neljast linnaõhu seirejaamast, neist kolm paikneb Tallinnas (kesklinn, Rahumäe ja Õismäe) ja üks Kohtla-Järvel (Kalevi) ning kolmest taustajaamast (Lahemaa, Vilsandi ja Saarejärve).

Kompleksselt hinnatakse õhu kvaliteeti Tahkuse õhuseirejaamas, kus näiteks analüüsitakse sademete keemilist koostist ning UV-kiirgust.

VNL-Online
03 August 2005
  Kommentaarid