Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Taavi Veskimägi: 80 miljardit krooni euroraha ei tohi jaotada kabinetivaikuses
Täna Riigikogu valges saalis toimuval rahvusvahelisel konverentsil "Eesti, Läti ja Leedu - 15 kuud Euroopa Liidus" ettekandega esinenud Res Publica esimees eksrahandusminister Taavi Veskimägi kutsus valitsust alustama avalikku debatti Euroopa Liidult aastatel 2007-2013 laekuva välisabi kasutamise osas.

Ausa ja avatud arutelu vajalikkust rõhutades ütles Veskimägi: "Otsused järgmise finantsperspektiivi osas eeldavad tavapärasest suuremat konsensust poliitikute seas ja ühiskonnas laiemalt, sest nad mõjutavad Eesti arengut palju pikema aja jooksul kui ühe valitsuse eluiga."

"Praegu on olukord selline, et kuigi juba oktoobris soovib valitsus panna paika valdkonnad, kuhu välisabi kulutatakse, pole avalikkusel mingit infot Eesti tegelike valikuvõimaluste osas. Seni pole ka teada, millised on valitsuse prioriteedid ligi 80 miljardi krooni kasutamiseks," lisas Veskimägi.

Juhtides tähelepanu valitsuse ebapiisavale tegevusele oma positsioonide selgitamisel, ütles Veskimägi: "Oleme välisabi kasutamise osas esitanud kirjaliku küsimuse ka peaminister Ansipile. Kahjuks ei vastanud peaminister meile midagi sisulist, vaid rääkis protseduurireeglitest ja viitas võimalusele osaleda paaril infoseminaril. Peame sellist suhtumist ebakorrektseks ning näeme, et 2007-2013. a välisabi kasutamist tuleks arutada riiklikult olulise küsimusena Riigikogus juba septembris."

Veskimägi selgitas, et Res Publica positsioon euroraha kasutamise osas keskendub arengu kiirendamisele: "Sellest rahast, mille osas on Eestil otsutusvabadus, tuleb niipalju kui võimalik suunata hariduse, teaduse ja innovatsiooni viimiseks maailmatasemele. Eelkõige tuleb investeerida moodsate tehnoloogiate ja oskusteabe omandamisse ja rakendamisse kutse- ning kõrgkoolides - selleks vajaliku baasi loomise ning rahvusvahelise koostöö toetamise kaudu."

Konverentsil esinevad ettekannetega Euroopa Parlamendi liikmed Tunne Kelam ja Valdis Dombrovskis, Euroopa Komisjoni Venemaa osakonna juhataja Gerhard Lohan, Res Publica esimees Taavi Veskimägi, Isamaaliidu esimees Tõnis Lukas, Euroopa Rahvapartei juhatuse liige Prof. Dr. Günther Rinsche, Vilniuse Vabaturu Instituudi president Ugnius Trumpa, Bruneli Ülikooli professor Dr. Anthony Glees ja teised.

Konverentsi korraldavad Konrad Adenaueri Fond, Isamaaliit ning Res Publica.


Siim Männik
26 August 2005
  Kommentaarid