Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Arvamus: Esimene kommar kaotas pea
Tänane Eesti Päevaleht avaldas endise Eesti NSV kirjanike liidu peakommunisti (partorgi), praeguse kaitseministri Jaak Jäerüüdi tagasiastumisavalduse ainult poolikult, jättes sellega teadlikult eksliku mulje, et Jõerüüt astub tagasi üksnes alluva Indrek Tarandi pärast, kes kandis raadio ja televisiooni võistkondade jalgpallimatshil kurikuulsaks saanud särki kirjaga "Kommarid ahju".

Eesti Päevalehe kajastus on tendentslik ja ei tee meediale au, sest oma avalduse teises pooles taunib Jaak Jõerüüt ka Eestis valitsevat olukorda. Jõerüüdi avaldus on tervikuna avaldatud kaitseministeeriumi ja Sõltumatu Infokeskuse veebilehtedel.

Jalgpallimatshiga, millel noored kandsid särki "Kommarid ahju", tähistati legendaarse 1980. aasta raadio-televisiooni jalgpallimatshi 25. aastapäeva. Toonasele jalgpallimängule järgnesid noorterahutused, kus kooliõpilased nõudsid Eesti venestamise lõpetamist. Rahutuste mahasurumise järel koostasid Eesti haritlased venestusvastase nn 40-kirja, millele allakirjutanute seas oli ka hulk kirjanikke. Jaak Jõerüüt tegeles seejärel kirjanike "töötlemisega", mille käigus mõni neist sattus sedavõrd suure hirmu küüsi, et ütles lahti isegi oma allkirjast (Aira Kaal). Paljud kirjanikud said avaldamiskeelu, kaotades seega oma kunsti tribüüni ja ka elatusallika.

1980. aasta noorterahutused olid valguskiir Eesti NSV-s, mida kommunistid valitsesid pimeda keskaja meetoditega ja mida tänapäeval minetatakse ühiskonna stagnatsiooniks.

Muide, "Eesti põline liitlane" (tsitaat J. Stalinilt) Poola saatis äsjastel valimistel kommunistid ajaloo pürgikasti.

Allikas: Margit Kopper
Kontakt: mkoppel@uninet.ee
SI portaal http://si.kongress.ee
26 September 2005
  Kommentaarid