Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Poliitikud jagavad krooni kattevara
Euro tulekul muutuvad Eesti krooni kattevaraks olevad miljardid kroonid automaatselt osaks eurosüsteemist ning mõnede poliitikute hinnangul pole nii suure varu hoidmine siis enam õigustatud. 

Riigikogu menetleb Eesti Panga seaduse muutmise eelnõu, mis täiendab seadust seoses eurole üleminekuga ja mille järgi jääks keskpank ka pärast euro tulekut krooni tagatiseks olevate reservide hoidjaks ja juhtijaks, kirjutas Postimees.

Eelnõu jagab Eesti Pangas hoitavad välisvaluutareservid kaheks – ametlikud välisvaluutareservid, mille hoidmise ja juhtimise reeglid otsustab Euroopa Keskpank, ning välisvaluutareservid, mille üle otsustab Eesti Pank ise. Reservide säilitamist põhjendab keskpank vajadusega tagada Eesti finantssüsteemi stabiilsus ja maksesüsteemide tõrgeteta toimimine.

Riigikogu liikme Janno Reiljani sõnul on Eesti Panga välisreservide maht praegu 25,7 miljardit krooni ning tema ligikaudsel hinnangul võiks sellest euro tulekul kohustustevabalt üle jääda 15 miljardi krooni ümber.

Reiljani sõnul vajab ülejäävate miljardite küsimus tõsist poliitilist arutamist. "Oleme maksnud pikka aega kinni selle reservi tekkimist ja nüüd oleks aeg, et see raha uuesti riigi teenistusse panna," rääkis ta.

Eesti Panga avalike suhete juhi Janno Tootsi sõnul on jutud krooni kattevarast vabanevatest miljarditest kroonidest väärarusaam ning üleliigset raha ei teki.

Tootsi sõnul ei vabane euro tulekuga praegu sularahana ringluses olev välisvaluutapaigutustega tagatud 10,1 miljardit krooni, vaid sellest saab osa eurosüsteemist. Eesti peab eurosüsteemi liikmena säilitama senise krooni kattevara reservi summas 3,5 miljardit krooni ning lisaks on Eesti krooni kattevara osaks praegu ka kommertspankade paigutused summas 12 miljardit krooni. 

ETV24
12 Jaanuar 2006
  Kommentaarid