Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Jõhvi otsib omale arhitekti
Narva, Jõhvi ja Lohusuu omavalitsused otsivad juba pikemat aega endale arhitekti. Lootuse selle nii vajaliku spetsialisti leidmiseks kustutab pilk Arhitektide Liidu kodulehele, kus ripub ligi 40 tööpakkumist.

Kõige vanem tööpakkumine ripub seal alates 3.veebruarist 2005.a. Lisaks omavalitsustele otsivad tulutult arhitekti ka arhitektibürood, restaureerimisfirmad, lõikamise ja graveerimisega tegelevad ettevõtted ning eraisikud, kes soovivad oma maja ümber ehitada.

„Arhitektide Liidu kodulehel ripub üleval mitu A4 suuruse lehe täit kuulutusi ja nendega tutvumiseks tuleb hiire rullikut päris palju kerida. Narva linn kuulutas oma soovist ka mitmetes üle-Eestilistes ajalehtedes. Tulutult. Helistasin oma Narva kolleegile ja pärisin vastukajade kohta – null reaktsiooni,” rääkis tekkinud olukorrast Jõhvi vallavanem Tauno Võhmar.

Surve kõiksuguste planeeringute ja ehituste tegemisele Võhmari sõnul järjest kasvab ning see muudabki omavalitsustes arhitekti töö väga pingeliseks. “Inimesel peab olema tugev motivatsioon, et loobuda rahulikumast ja loovamast tööst erasektoris. Valla arhitektil tuleb ju seista valla kui terviku huvide eest ja leida kompromiss erinevate huvigruppidega, kes kõik tahavad siin iga hinna eest oma raha kasulikult teenima panna,” rääkis Võhmar raskustest, millega tuleb Jõhvi arhitektil oma töös silmitsi seista, et kujundada linnapildist ühtne tervik.

Miks peaks arhitekt üldse kuskilt muljat Jõhvi tööle tulema? – see on küsimus, mille esitas vallavanem ka endale enne praegusele ametikohale asumist.

„Väljakutse! Ainult inimene, keda motiveerib väljakutse, tuleb siia tööle. Jõhvist on kujunemas üks neljast Eesti keskusest ja tänu sellele on siin eneseteostuse võimalused mitmeid kordi suuremad kui väiksemates omavalitsustes või erafirmades. Loomulikult on ka vastutus mitmeid kordi suurem. Kes aga suudab siinses ametis midagi korda saata ja ära teha, kasvatab oma „aktsiaid” ja kergitab enda „hinna” tuleviku jaoks päris kõrgele.

Jõhvi arhitekti positsioon on vallavanema silmis piisavalt ambitsioonikas väljakutse. Sellesse ametisse sobib inimene, kes on iseloomult sihikindel, eneseteadlik ja võimeline meeskonnatööks. Kindlasti peab ta olema ka väga hea suhtleja.

„Kui leidub selline noor värskelt ülikooli lõpetanute seas, siis võtaksime ka tema tööle ning leiaksime võimalused tema täiendõppeks ja koolitamiseks. Poole aastaga tekivad tal tööks vajalikud kogemused ja ka omad „vitsad” saaks ta kätte,” lisas Võhmar.

Loomulikult meeldiks vallavanemale, kui tuleks tööle kogenud arhitekt, kes teab mida tahab ja mida suudab ning kellel on oma tulevikunägemus Jõhvist. Sellised inimesed on aga kahjuks kõik juba paigas ja nende üleostmine ei ole senini õnnestunud. „Vajame inimest, kes sooviks 5, 10 või 20 aasta pärast Jõhvis sirge seljaga ringi käia ja tunda uhkust, et - näe, see on minu ajal tehtud ja seetõttu on Jõhvi muutunud Ida-Virumaa kõige kaunimaks linnaks. Inimest, kes jätaks endast maha jälje, mille üles saaksid ka tema lapsed uhkust tunda.”

Võhmari nägemuse järgi oleks arhitekt meeskonna liige ega nohistaks üksinda kuskil koridori lõpus asuvas väikses kabinetis suure paberihunniku keskel. Ta võtaks osa otsustamisprotsessidest ja kujundaks koos teiste vallajuhtidega Jõhvi tulevikku – ta oleks oluline inimene valla arengu jaoks. „Arhitekt on ühtse meeskonna liige - võrdse partnerina meeskonnas. Ma ei hinda autoritaarset juhtimist, mille ühes otsas oleksid karmid korraldused ja teises otsas nende täitjad.”

Kuna enamus Jõhvi hoonestusest hävis II Maailmasõjas, siis ei ole Jõhvil säilinud oma ajaloolist, „vana Eesti aegset hõngu”. Sestap võiks Jõhvist kujuneda tänapäevase noore Eesti linna musternäidis – kaasaegne, praktiline, modernne ja esteetiliselt kaunis linn, kus on samaaegselt hubane elada..


Anti Ronk
24 Mai 2006
  Kommentaarid