Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kiviõli poliitilise kriisi lävel
Möödunud kolmapäeval esitasid kuus Kiviõli linna volikogu liiget linnapeale umbusaldusavalduse. Kuue volikogu liikme allkirjaga avaldusel olid esindatud linnapea tegevusega rahuolematud nii opositsiooni kui ka koalitsiooni liikmete nimed.

Umbusaldusavalduse esitas Kiviõli volikogu liige ja AS Kiviõli Soojus nõukogu esimees Rein Oselin, kes asus hiljuti juhtima Paide Kutsekooli ning plaanib koos perega kolida elama Eestimaa südamesse.

Üksmeele puudumine volikogu liikmete vahel võib põhjustada poliitilise kriisi, mille tulemuseks ei pruugi olla tingimata Kiviõli linnapea tagasiastumine. Päev pärast umbusalduse avalduse esitamist on mitmed „umbusaldajad” helistanud ja kinnitanud oma toetust linnapeale.

„See ei ole mitte niivõrd kriis Kiviõli linnvõimudele kui elanikele. Kui aga arvestada, et varsti algab kütteperiood ja linnal puudub kahepoolne leping Kiviõli Soojuse ja Kiviõli Keemiatööstuse vahel, ei saa alustada ka kütmist,” ütles Kiviõli linnapea Voldemar Trumm ja lisas, et volikogu liikmete suutmatus lepingu sõlmimisel tähendab aga linnaelanikele sooja hinna hüppelist tõusu.

Kiviõli linnapea hinnangul tähendab lepingu sõlmimata jätmine vähemalt 420 kroonist soojahinda megavatt-tunni eest. Isegi rohkem – kuni 500 kroonist. Samas sõlmiti käesoleva aasta alguses pärast kolmepoolseid läbirääkimisi Kiviõli Soojus AS, Kiviõli Keemiatööstus OÜ ja Kiviõli linnavalitsuse poolt alla leppele, mille kohaselt langeks soojuse hind 350 kroonile megavatt-tunni eest ning säiliks sellel tasemel järgmised viis aastat.

Kiviõli linnapea on endisele seisukohal, et vaatamata umbusaldusavaldusele tuleb teha kõik, et linnaelanikele lubatud 350 krooni sooja megavatt-tunni eest realiseeruks. „Me peame oma lubadused täitma. Kolmepoolsele kokkuleppele kirjutas alla ka AS Kiviõli Soojus esindaja ning paneb imestama, miks ettevõte tahab selles taganeda vahetult enne kütteperioodi algust. Selline leping on unikaalne terves Eestis – kui mujal sooja hind kogu aeg kallineb, soovime meie selle fikseerida Kiviõlis järgmiseks viieks aastaks 350 krooni tasemel,” lisas Trumm.

Rahvaliidu liikmena on Trummil hea meel, et tema umbusaldamise avaldusele ei kirjutanud alla ükski Keskerakonna liige. „Kuigi reedeses Põhjarannikus kirjutati, et umbusalduse algatus tuli Keskerakonnalt, ei kinnita seda ükski avaldusel olev allkiri. Kiviõlis ei ole Rahvaliidu ja Keskerakonna vahel erimeelsusi, meie vahel on väga hea koostöö.”

Lahenduse toob probleemile või ka nö tekkinud kriisile esmaspäeval toimuv AS Kiviõli Soojus üldkoosolek. Trummi arvates leitakse siis ka lahendused tekkinud probleemidele ja otsustatakse, kuidas alustada kütteperioodi 350 kroonini megavatt-tunnise sooja hinnaga.

Üheks linnapea umbusaldamise põhjuseks võib olla ka see, et linnavalitsus ei ole rahul AS Kiviõli Soojus majandustulemustega (nõukogu esimees Rein Oselin). Eelmisel aastal doteeriti linna eelarvest ettevõtet summas, mis ületas miljon krooni.

Linnapea arvates ei ole korras ettevõtte raamatupidamine, sest siiamaani ei ole suudetud üle minna sooja eest tasumisele panga kaudu. Ettevõtte sularaha kogumine elanikkonnalt jätab aga soovida, see ei ole selgelt läbipaistev ja tänu sellele puudub täpne kontroll sularaha liikumise kohta. On esinenud juhuseid, kus kontrollimisel leitakse AS Kiviõli Soojus poolt esitatud sooja tasumise arves linnale kuuluvate korterite nimekirjas ka juba ammu erastatud kortereid.


Anti Ronk
27 August 2006
  Kommentaarid