Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Toomas Kalve fotonäituse "Tagasi Pariisis" avamine Eesti suursaatkonnas Prantsusmaal
Seoses vabariigi 91. juubeliga avatakse sel neljapäeval Pariisi Eesti suursaatkonnas Toomas Kalve põneva saamislooga fotonäitus "Tagasi Pariisis".

Vaevalt võis keegi ennustada 1940.a jaanuaris Prantsusmaal Crumière, Risson ja Co Flaviaci tehases valmistatud klaasnegatiividele seesugust tagasipöördumist "koju". Klaasnegatiivid, mille ametlik kasutusaeg lõppes küll juba 1941. a aprillis, läksid pärast 1990ndate aastate algul ühe Nõmme maja pööningult leidmist fotokunstnik Toomas Kalve kätte. Vanu kaameraid ja optikat kasutav kunstnik pildistas nendele aastate jooksul hulgaliselt oma vaikelusid, akte ja fotolavastusi.

2008. a suvel esmakordselt Pariisi külastanud fotograaf jäädvustas 36 viimasele negatiivile nii tuntud turismiobjekte, Eesti praegust saatkonnahoonet, inimesi tänavalt kui ka fotomaterjali ja näituse loomisega otseselt seotud paiku: kohta, mis on negatiivikarpide 1940.a. etikettide järgi märgitud Crumière, Risson et Co aadressiks ning endist Eesti Instituudi kontorit Pariisi kaheksanda linnaosa umbtänavas, mille ruumides Kalve klaasnegatiivid ka kohe peale pildistamist ära ilmutas.
Eestis ülesvõtetest kontaktkopeeritud pildid vormistas Kalve näituseks klaasnegatiivide ajastule omasel moel - koloreeris käsitsi mustvalged fotod loomutruult värviliseks.

Nüüd juba näitusena Pariisi tagasi pöördunud pildid jäävad Eesti saatkonda üheks aastaks.

Näituse pidulikule avamisele järgneval õhtul kohtub Tartu Kõrgema Kunstikooli fotoosakonna meister Toomas Kalve eestlaste ja estofiilidega, et rääkida pikemalt oma varasematest töödest, vana tehnika eelistamisest kaasaegsele ja näituse saamisloost.

Näituse on kureerinud Vahur Puik.

Näitust toetavad Eesti Vabariigi suursaatkond Pariisis ja Kultuuriministeerium.


Kersti Kirs
25 Veebruar 2009
  Kommentaarid