Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Homme haarab pärimusmuusika Hiiumaa enda valdusse
Neljapäeval alustab kuues päikeseline Hiiu Folk oma tänavust tulekut pärimusepäevaga, mille üks tähtsündmusi on kindlasti õhtune Pärimusmuusikute Pillerkaar Kärdla Villalaos ning teine ajalooline jalutuskäik Helgi Põlloga. Reedel saab festival hoo sisse mitme näituse avamise ja hulga kontsertidega.

Festivali avapäeva ettevõtmised tutvustavad külalistele Kärdlat. Pärast kell 14 algavat avamist Vabriku väljakul juhatavad festivali sisse kell 14.30 Pika maja muuseumis algavad pärimuseteemalised ettekanded Hiiumaa muuseumi raudvaralt Helgi Põllolt ja Ene Lukkalt. Kell 16.15 viib Helgi Põllo huvilised põnevale laulude ja pillilugudega jalutusretkele Pikale tänavale ehk Muusikute tänavale, ku tutvustatakse Kärdla ajalugu. Kell 18.30 saab villalaos Erki Aule, Liia Kanemägi, Karmen Ongi ja Rauno Zubko esituses vaadata 40-minutilist lavastust „Eesti rahvarõivad“. Kell 19.30 jätkub programm samas Pärimusmuusikute Pillerkaariga, millel astuvad üles Maarja Nuut ja Karoliina Kreintaal, trio Kadri-Ann-Kati, ansambel Sild, Avo Tamme ja pojad ning Astrid Böning ja Eike Vellend.

Reede hommikul kell 11 on hilistel kohalejõudjatel võimalik villalaos veel kord näha rahvarõivaste-teemalist teatrietendust. Kell 12 avab Pikas majas oma näituse „Kummardus esivanematele“ Käina Kaunite Kunstide Kooli õpetaja Silli-Mai Kütt. Kell 13 ootab Hiiumaa tuntud loodusfotograaf, ornitoloog ja looduskaitsja Tiit Leito villalaos kõiki loodushuvilisi oma väljapaneku „Minevikumälestused“ ja plaadi „Hiiumaa kaunis loodus“ tutvustusele ning loeb ette palu oma luulelisest pildiraamatust „Olemise olekud“. Muusikalise tervituse teeb Astrid Böning.

Seejärel suundub festivalitegevus vähehaaval saare teise serva. Kell 14 saavad huvilised osaleda Käina huvi- ja kultuurikeskuses Ungari kitarristi Sándor Szabó töötoas. Nii mõlema näituse avamised kui ka Szabó töötuba on kõigile huvilistele tasuta.

Kell 15 saab alguse festivali muusikaline osa põhilaval, Kassari kiigeplatsil, kus muusika enne õhtut ei vaibu. Üksteise järel astuvad üles Jaak Johanson ja Mari Kalkun (kell 15.15), Tõnu Tepandi (kell 16.30), Anne Maasik ja Heikki-Rein Veromann (kell 17.45), ansambel Minu Isa Oli Ausus Ise (kell 19), Kait Tamra (kell 20.15) ning Astrid Böning ja sõbrad (kell 21.45). Kassari kabelis esinevad sel päeval kell 17 Sild ja 18.30 Sándor Szabó.

Laupäeval on Hiiu Folgil ansamblite ja töötubade päev ning pühapäev on pühendatud kirikukontsertidele. Nende kohta leiab lisainfot festivali kodulehelt www.hiiufolk.ee

Kõigis kontserdipaikades on avatud lastepesa ning alla 13-aastased pääsevad festivalile tasuta. Festivali pass maksab 300 krooni, Kassari kiigeplatsi päevapilet 200 krooni ning üksikkontsertide hinnad 50 või 100 krooni. Mitu kontserti on publikule ka päris tasuta.

Suurepäraste esinejate ja ilma kõrval on Hiiu Folgi üks suurim väärtus ja eripära teiste festivalidega võrreldes alkoholivaba lähenemine.

„Usun, et Hiiu Folgile tulevad külalised väärtustavad kohalikku kultuuri ja pärimust hoopis enam kui need, kes uduste silme ja segase mõminaga Hiiumaa jaanituledelt mandrile tagasi seilavad. Hiiumaa folgilised võtavad siit kaasa ainukordse Kassari õhustiku ja intiimse festivalikogemuse, mille annavad hiljem edasi oma sõpradele. Hiiu Folgil puudub kommertsi mekk ja festivaliplatsi kuningaks ei ole teps õllepudel, vaid muusika. Hüva rüüpe jaoks on küllalt sobivamaid kohti,“ kiidab selle heaks Hiiumaal resideeruv preester ja pärimusmuusik, isa Sakarias Leppik.

Kohtumiseni kaunis Kassaris!


Mari Klein
14 Juuli 2010
  Kommentaarid