Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Elurikkuse päeval leiti Tähtvere spordipargist üle neljasaja liigi
14. - 15. mail Tartus toimunud ajakirja GEO elurikkuse päeval tuvastasid noored teadushuvilised Tartus Eesti Maaülikooli dendropargi ja Tähtvere spordipargi aladel kokku 443 elusliiki.

Tegevuspäeval uurisid 80 teadus- ja loodushuvilist noort Tähtvere pargi kõikvõimalikku elusloodust - uuriti nii maa peal kasvavaid ja liikuvaid, õhus lendavaid kui ka vee all tegutsevaid organismirühmi. Noortel aitasid liike määrata teadlased ja spetsialistid ülikoolidest ja looduskaitseorganisatsioonidest. Need liigid, keda looduses määrata ei õnnestunud, määrati hiljem laboris.

Kokku leiti uurimisalalt 443 liiki, sealhulgas näiteks 7 liiki imetajaid, 47 liiki linde ja 20 liiki putukaid. Tähtvere pargi veekogudes tuvastati 3 liiki kalu ja 15 liiki veeselgrootuid. Lisaks leiti 3 liiki kahepaikseid. Lisaks sagedamini uuritud taimedele ja imetajatele olid tähelepanu all ka tihtipeale harvemini uuritavad liigid - näiteks tuvastati Tähtverest 52 mullaelustiku liiki ja 25 liiki planktoneid.

Leitud liikide hulgas oli mitmeid leide, mis olid üllatuslikud ja põnevad ka teadlastele endile, näiteks hulkjalgsete Craspedosoma rawlinsi liik on üsna laialt levinud nii Kesk-Euroopas kui Skandinaavias, kuid Eestis pole keegi seda liiki seni veel määranud. Lindude töörühm tõi ühe põnevaima leitud liigina välja omapärast rippuva kukru moodi pesa ehitava kukkurtihase (Remiz pendulinus), kes on meil väikesearvuline haudelind. Imetajate töörühm leidis uurimisalalt näiteks kopra, halljänese ja põdra tegevusjälgi. Samuti leiti nelja liiki nahkhiiri, kes kuuluvad Eestis II kategooria kaitsealusteks liikide nimestikku.

"Tulemused olid väga huvitavad just sellepärast, et ega me oma kodukohas ju tihti ei mõtle, kas ja kui palju meie ümber tegelikult liike elab ja mis juhtuks, kui neid liike oleks näiteks oluliselt vähem," rääkis elurikkuse päeva korraldaja Liina Saar, kes lisas, et üritus oli harukordne ka seetõttu, et ühel maa-alal tegutsesid koos 30 erinevate valdkondade teadlast, kellega koos kooliõpilased praktilist tööd teha said.

Elurikkuse tegevuspäevi on ajakirja GEO eestvedamisel erinevates riikides korraldatud juba alates 2001. aastast, lisaks Eestile toimus tänavu mai- ja juunikuus elurikkuse päev veel 36 riigis.

Lisaks ajakirjale GEO toetasid üritust Saksamaa Keskkonnaministeerium, Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli Bioloogilise mitmekesisuse tippkeskus (FIBIR), Eesti Maaülikool, Tallinna Tehnikaülikooli Tartu Kolledž, Sihtasutus Archimedes, Tartu Keskkonnahariduse Keskus, Eesti Ornitoloogiaühing, AS Maag, Noires HA OÜ ja A.Le Coq.

Täpsemat informatsiooni elurikkuse päeva kohta leiab veebiaadressilt www.archimedes.ee/elurikkus.
15 Juuli 2010
  Kommentaarid