Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Töötleva tööstuse hinnad jätkuvalt languses
Töötlevas tööstuses on tootjahinnad püsinud selle aasta jooksul pea muutumatuna. Statistikaameti andmetel langesid hinnad septembris keskmiselt pool protsenti, võrreldes eelmise aastaga olid hinnad 1,4% madalamad. Tööstusharude lõikes jäid aastased hinnamuutused enamasti paari protsendi sisse.

Suurematest sektoritest kasvasid toiduainete tööstuses tootjahinnad aastaga 1,1 protsenti, kuid augustiga võrreldes toimus 0,5-protsendine langus. Kui liha- ja kalatööstustes hinnad tõusid, siis piimatööstuses kahanesid hinnad ühe kuuga 2,8 protsenti. Nõrga nõudluse tõttu on tõenäoline, et ka järgmistel kuudel jätkub piimatööstuses hindade odavnemine.

Septembris jätkus ka ekspordi- ja impordihindade langus. Võrreldes aastataguse ajaga olid ekspordihinnad keskmiselt 2,5% ja impordihinnad 1,5% madalamad, kuulises võrdluses näitasid mõlemad indeksid siiski kasvu. Impordihindade aastast langust mõjutas suuresti nafta hinnamuutus maailmaturul.

Aastaga on enim kahanenud taime- ja loomakasvatuse ekspordihinnad (-12%). Samuti on suurem langus (-8%) toimunud naftatoodete väljaveohindades. Langenud on ka teise suurema osatähtsusega kaubagrupi ehk elektroonikaseadmete ekspordihinnad (-2,4%). Suurim kasv oli metalltoodete ja mööbli väljaveohindades.

Impordi osas oli kiireim langus toiduainete ning arvutite ja elektroonikaseadmete sisseveohindades. Naftasaaduste impordihinnad jätkasid langustrendil, kahanedes aastaga ligi 7%. Suurimat kasvu näitasid taime- ja loomakasvatuse ning rõivaesemete sisseveohinnad.

Ettevõtjate hinnangul jäävad hinnad lähiajal stabiilseks. Eesti Konjunktuuriinstituudi septembri küsitluses prognoosis hindade püsimist lähikuudel koguni 90% ettevõtjatest. Hindade tõusu või langust ootas 5% küsitletutest.
20 Oktoober 2014
  Kommentaarid