Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Nelsoni silmalapp on 19. sajandi müüt

Briti mereväekangelane admiral Horatio Nelson ei kandnud oma pimeda parema silma peal lappi, kinnitas ekspert Colin White kolmapäeval.

Nelson ei varjanud silma lapiga ning lisaks oli tal raskusi mereväe veenmisega, et see talle Korsikal 1793. aastal toimunud lahingus kaotatud silma eest hüvitist maksaks.

"Ammu on teada, et selle silmalapiga on asjad segased, kuid nüüd leidsin ma kaks dokumenti, mis kinnitavad igasuguse kahtluseta, et Nelson seda ei kandnud," ütles White.

Esimene dokument on kiri 1797. aastast, vahetult pärast seda, kui Nelson kaotas Santa Cruzi lahingus parema käe ja kus ta kurdab, et merevägi otsustas talle küll käe kaotuse eest pensioni maksta, kuid keeldus hüvitisest silma eest.

"Kirjast selgub, et teda läbi vaadanud asjamehed ei saanud aru, kas ta silm on pime, rääkimata siis sellest, kumb silm. See on selge tõend, et tal polnud nähtavat näomoonutust, mida varjata," väidab White.

Teine dokument on arstitõend aastast 1797, mis kinnitab, et Nelson tõesti paremast silmast ei näinud.

Reuters - BNS

19 Jaanuar 2005
  Kommentaarid