Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
EAKL: kohtulik töövaidlus ei tohi muutuda maksuliseks

EAKL (Eesti Ametiühingute Keskliit)
Pressiteade
06.dets.2004

EAKL: kohtulik töövaidlus ei tohi muutuda maksuliseks

Eesti Ametiühingute Keskliit (EAKL) saatis Riigikogu esimehele (pr Ene Ergmale) kirja, milles teatab, et protesteerib resoluutselt valitsuse soovi vastu piirata töötajate võimalusi avalikule ja õiglasele kohtupidamisele.


Kavandatava Tsiviilkohtumenetluse seadustiku eelnõu (TsMS E) ning Tsiviilkohtumenetluse seadustiku ja täitemenetluse seadustiku rakendamise seaduse eelnõu rakendumisega kehtestatakse töövaidluste lahendamiseks riigilõiv, mille suurus võib ulatuda mitme tuhande kroonini.


TsMS E-s nähakse küll ette eraldi jagu riigipoolse menetlusabi andmise kohta juhuks, kui isik suudab õiguslikult korrektselt ning veenvalt põhjendada, et on maksejõuetu. Seega eeldab juba üksnes menetlusabi taotlemine advokaadi abi.


"Näiteks, kui Te pöördute kohtusse nelja kuu maksmata palga nõudega, kusjuures Teie keskmiseks kuupalgaks oli 7000 krooni, tuleks Teil nimetatud nõudelt tasuda riigilõivu 1700 krooni" ütles EAKL õigussekretär Tiia E. Tammeleht. "Samas tõestamaks, et Teile käib see summa üle jõu, kuna pole neli kuud palka saanud, vajate kindlasti asjatundja abi, mis teadaolevalt ei ole odav. Ning tõsiasi, et juhtute olema korteri- või mõne Kapa-Kohila maatüki omanik, välistab igasuguse võimaluse ka riigipoolseks menetlusabiks. Veelgi enam - kui teil ka õnnestuks tõestada, et olete maksejõuetu, siiski ei oleks tegemist riigipoolse kingitusega, vaid laenuga, mis tuleb tähtajaliselt tagasi maksta".


Sellest johtuvalt peab EAKL ainuvõimalikuks säilitada täna kehtiv odav, lihtne ja kiire töövaidluste lahendamise kord. Selleks on hädavajalik täiendada Tsiviilkohtumenetluse seadustiku eelnõu (§ 145) selliselt, et oleks tagatud ka töötajate vabastus riigilõivu tasumisest töövaidlustes. Kooskõlas eeltooduga tuleb jätta jõusse ning muutmata ka Riigilõivuseadus (§ 16 lg 1 § 1).

Lisainfo

Tiia Tammeleht
EAKL
Õigussekretär
6 412 805
556 24 869

Pressiteate väljastas

Maris Lehtmets
EAKL
Infojuht
6 412 808
55 66 95 65
06 Detsember 2004
  Kommentaarid