Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Seminar Eesti ja Ukraina vastupanuliikumisest

Seminar Eesti ja Ukraina vastupanuliikumisest

SI teade nr 49

23.07.2005

25. ja 26. juulil (esmaspäeval-teisipäeval) peetakse Tallinnas, Rahvusraamatukogu konverentsisaalis seminar Eesti ja Ukraina vastupanuliikumistest.

Sidemed ukrainlastega on eesti vabadusvõitlejail tugevad, eriti ühiste vangilaagri-aastate tõttu, aga millisel ikestatud rahval neid ei oleks - kommunistlik rezhiim kartis eriliselt just Lääne-Ukrainat ning ukrainlasi viibis GULagi vangilaagreis kõigist rahvaist kõige rohkem.

Ka eesti vabadusvõitluses on oma silmapaistev ukrainlane. Volõõniast pärit Artem Juskevitsh (1931-1982) oli Eesti Demokraatliku Liikumise ja Eesti Rahvusrinde liige, nende põrandaaluste organisatsioonide poolt ÜRO-le Eesti iseseisvuse taastamist nõudnud memorandumi (1972) initsiaatoreid ning Nõukogude Liidu lagundamise põhjaliku käsiraamatu koodnimetusega "Must Kass" põhiautor. Tema peateos on "Vene kolonialism ja rahvuste probleemid" (1971).

1974. aastal vangistati ukrainlasest eesti rahvuslane Juskevitsh koos Kalju Mätiku, Sergei Soldatovi ja Mati Kiirendiga ning nn demokraatide protsessil määrati talle 5-aastane vangistus.

"Eesti eest võideldes võitlen ka Ukraina eest, Eesti ja Ukraina saavad vabaks vaid koos," oli Artem Juskevitshi võitlustees. Aastal 1991 nii juhtuski. Juskevitsh seda hetke enam ei näinud, olles maksnud Eesti ja Ukraina vabaduse eest seismise eest eluga: GULagis ta haigestus ja veidi pärast vabanemist suri.

Kahepäevane seminar algab esmaspäeval kell 11.

Allikas: Kalju Mätik
Kontakt: kaljumatik@yahoo.com
23 Juuli 2005
  Kommentaarid