Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Tüütu Ernst Jaakson - juba sada aastat

Tüütu Ernst Jaakson - juba sada aastat

15.08.2005

11. augustil möödus sajand meie riikluse hoidja Ernst Jaaksoni sünnist (11.08.1905 - 04.09.1998). Päevalehed vaikisid selle suursündmuse maha.

"Soovitan minna Rahvusraamatukokku peanäitusesaali ja kuulata h-rra Jaaksoni intervjuud Urmas Otile. Seal ütleb ta muuhulgas, et väikerahva põhirelv on õiglus ning taunib uue piirilepingu sõlmimist sellisel kujul," ütleb "Kultuur ja Elu" toimetaja Margit-Mariann Koppel, kes oli Tartu rahulepingule kindlaksjäämist nõudva haritlaste 99-kirja algatajaid.

Columbia ülikooli majandushariduse diplom, usinus ning töökus oleks Ernst Jaaksonist Ameerikas kui mitte miljonäri, siis rikka mehe kindlasti teinud. Tema aga võttis sõjarelvaks oma südametunnistuse ning USA 1940. aasta seisukoha, mis Baltimaade annekteerimist ei tunnista. Tüütu eestlane tegutses Eestist Ameerikasse jäänud napi rahaga peakonsulaadis nagu ehtne riik. Kui peenike peos, laenas lätlaste käest. Aga ära ei läinud. "Ma teadsin alati, et mul on ülesanne," kinnitas Jaakson.

Jaakson pidas oma tiitlit "Eesti Vabariigi New Yorgi peakonsul saadiku ülesannetes" totraks. "Olen Eesti Vabariigi jooksupoiss," ütles ta, ehkki pärast Johannes Kaivu surma aastal 1965 võis vaid tema eesti rahva nimel rääkida ning USA tunnustas teda kui Eesti valitsust.

Ernts Jaakson oli Eestit okupeerivate venelaste jaoks äärmiselt tüütu. Ta saatis üle ilma kirju ja pidas kõnesid, lubamata meie okupeerimist unustada. Ta segas Euroopa sõjajärgsete piiride põlistamise katseid Helsingis ning mujal.

Tüütu oli Jaakson ka ameeriklastele. Ta liikus kõrges diplomaatilises seltskonnas nagu Balti riikide mahamängimise elav süüdistus ega lasknud Eesti küsimust unustada. Samas ei väsinud ta USA-d Eesti okupeerimise mittetunnustamise eest kiitmast. Kui ta muredega USA välisministeeriumisse läks, edastati need Kongressile.

Tõnu Hagelbergi artiklit Ernst Jaaksonist võite tervikuna lugeda SI portaalist aadressil

Allikas: Tõnu Hagelberg ja Margit Koppel
Kontakt: mkoppel@uninet.ee
15 August 2005
  Kommentaarid