Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Udmurtias ei sallita udmurdikeelset haridust

Udmurtias ei sallita udmurdikeelset haridust

SI-71
20.08.2005

Udmurtias on alates aastast 1994 siiani imekombel tegutsenud üks udmurdikeelne gümnaasium, annab teada Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus. Kool asub Udmurtia pealinnas Izkaris (Izevsk) ja kannab udmurtide suurkuju, 1937. aastal Soome spiooni pähe tapetud Kuzebai Gerdi nime.

Paraku on Venemaa poliitika viimasel aastakümnel muutunud aina rahvastevaenulikumaks ning sellegi kooli tänaseks peaaegu välja suretanud, mistõttu õpilased on sunnitud üle minema venekeelsetesse koolidesse.

Udmurtia president Aleksander Volkov tituleerib rahva püüdlust säilitada ainsat omakeelset keskkooli "rahvusliku reservaadi" loomiseks. Kohtumisel udmurdi kultuuriseltside juhtidega teatas Volkov, et tema sellest asja ei salli.

Lootuse kaotanud lapsevanemad on pöördunud abi saamiseks Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee poole, süüdistades võime soome-ugri põlisrahva udmurtide huvide rikkumises. Tolle assamblee liige on ka Venemaa.

Udmurdid on soome-ugri rahvas, kes elab stepivööndiga piirnevail metsa- ja metsastepialadel Kama ja Vjatka jõgede ääres. 2002. aasta rahvaloendusel loeti udmurtide arvukuseks 637 000 inimest, kellest ametlikel andmeil 464 000 inimest ehk 73% räägib udmurdi keelt. Udmurtias elab kaks kolmandikku udmurdi rahvast, ülejäänud elavad Bashkiirias, Tatarstanis, Permi ja Kirovi oblastis. Udmurdi keelt õpetatakse reeglina vaid maakoolide algklassides.

Allikas: Soome-Ugri Rahvaste Infokeskus
Kontakt: suri@suri.ee
20 August 2005
  Kommentaarid