Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Eesti parimad ettevõtted on Regio ja Hansapank

Täna, 20. septembri õhtul kuulutati Estonia Kontserdisaalis pidulikult välja tänavuste ettevõtlusauhindade saajad. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) poolt välja antav Ettevõtluse Auhind 2005 läks Regiole ja Eesti Ettevõtete Konkurentsivõime Edetabelis 2005 osutus Eesti kõige konkurentsivõimelisimaks ettevõtteks Hansapank.

Lisaks kahele peaauhinnale kuulutati EASi, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja, Eesti Tööandjate Keskliidu ja Eesti Päevalehe ühisprojekti raames läbiviidavatel konkurssidel välja võitjad viies auhinnakategoorias ning selgitati konkurentsivõimelisimad ettevõtted tegevusalade kaupa 11 kategoorias.

EASi juhataja Alar Kolgi sõnul valiti Ettevõtluse Auhinna 2005 võtja AS Regio välja esindusliku ˛ürii poolt üksmeelselt. “Regio on hea näide innovatiivsest Eesti ettevõttest, kes suudab oma kõrgtehnoloogiliste toodetega edukalt konkureerida ka välisturgudel,” sõnas Kolk. Muuhulgas oma tooteid Indiasse ja Saudi-Araabiasse eksportiv Regio osutus parimaks ka auhinnakategoorias Innovaator 2005.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse poolt välja antava kategooriaauhinna Eksportöör 2005 võitjaks osutus AS Polimoon. Rõngus asuv ettevõte valmistab plastmassdetaile ja tema klientide hulka kuuluvad näiteks Volvo ja Saab. Ettevõtte ekspordikäive oli 2004. aastal 91 miljonit krooni, kasvades aastaga 142%.

Turismi Uuendaja 2005 auhinna võitjaks kuulutati Estravel. Ettevõtte kogukäive ulatus 2004. aastal 613 miljoni kroonini, sh sissetulevate turistide teenindamise käive oli 81 miljonit krooni.


Auhinna Välisinvestor 2005 sai Elcoteq Tallinn. Peamiselt Nokiale ja Ericssonile telefone ja elektroonikakomponente valmistav ettevõte investeeris oma tegevuse laiendamisse 2004. aastal ligi 360 miljonit krooni, ettevõttes töötab ligi 3700 inimest.


Piirkonna Edendaja 2005 võitjaks valiti Pühajärve Puhkekodu, kellel on väljapaistev roll Otepää piirkonna arengus. Ettevõte annab Lõuna-Eestis tööd 105 inimesele, tema müügitulu oli 2004. aastal ligi 32 miljonit krooni.

Konkurentsivõime edetabeli koostamise eesmärgiks on pakkuda ettevõtetele võimalust võrrelda end teiste omasugustega ning hinnata ettevõtte edukust, tulemuslikkust ja jätkusuutlikkust. Konkurentsivõime edetabel koostatakse üldedetabelina ning tegevusalade kaupa 11 kategoorias protsentuaalses võrdluses esimestega.

Kaubanduskoja peadirektor Siim Raie sõnul: „Konkurentsivõime on indikaator, mis näitab ettevõtte pikaajaliselt võimet genereerida tulu ning võimet säilitada ja kasvatada turuosa. Just seetõttu peaks nii terved ja tugevad kui ka veel arenevad ettevõtted teineteiselt mõõtu võtma“.

Tegevusalade kaupa osutusid kõige konkurentsivõimelisimateks järgmised ettevõtted:

AS Tallinna Kaubamaja - konkurentsivõimelisim jaekaubandusettevõte
AS Silberauto (kontsernina) - konkurentsivõimelisim hulgikaubandusettevõte
BLRT Grupp AS - konkurentsivõimelisim tööstus- ja energeetikaettevõte
AS A. Le Coq Tartu Õlletehas - konkurentsivõimelisim toiduainetööstusettevõtte
AS Merko Ehitus (kontsernina) - konkurentsivõimelisim ehitusettevõte
AS EMT - konkurentsivõimelisim side-, transpordi- ja logistikaettevõte
AS Ekseko - konkurentsivõimelisim põllu- ja metsamajandusettevõte
Delegatsioon OÜ - konkurentsivõimelisim hotelli- ja restoraniettevõte
Kodumajagrupi AS - konkurentsivõimelisim äriteenindus- ja kinnisvaraettevõte
AS Hansapank (kontsernina) - konkurentsivõimelisim finantsvahendusettevõte
AS Kuusakoski - konkurentsivõimelisim teenindusettevõte ja
Eesti Konkurentsivõimelisim Ettevõte 2005 - AS Hansapank (kontsern).

Ettevõtete Konkurentsivõime Edetabel 2005 konkursil osales 586 äriühingut. Edetabelis osalemine oli vabatahtlik. Peaaegu kolmandik osalejaid (173) olid tööstus- ja energeetikaettevõtted. Kõige vähem konkureeris edetabelis sideteenuseid pakkuvaid firmasid, kokku vaid seitse, seega lubas metoodika korraldajatel paigutada side-, transpordi- ja logistikaettevõtted kokku ühte tegevusvaldkonda.

Kogu Eesti Konkurentsivõime Edetabeli leiate aadressilt: http://www.koda.ee/edetabel /

Konkursi Ettevõtluse Auhind läbiviimise eesmärk on riigipoolse tunnustuse jagamine Eesti edukatele ettevõtetele ja ettevõtlusteadlikkuse tõstmine. Viiendat korda toimuva konkursi patrooniks on Vabariigi President Arnold Rüütel.

Täiendav info:
Ettevõtluse Auhind 2005
Erki Peegel
EASi turunduse- ja kommunikatsiooniüksuse direktor
Tel: 6279 456, 51 65808

Eesti Ettevõtete Konkurentsivõime Edetabel 2005
Siim Raie
Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor
Tel 646 02 44
GSM 51 14 550
e-mail: siim@koda.ee
20 September 2005
  Kommentaarid