Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
ETV PRESSITEADE: Laupäeva öö vastu pühapäeva on ETVs Ameerika filmiöö (26.-27.november)

Laupäeva (26.nov) õhtul kell 23:50 algab Eesti Televisioonis filmide eriprogramm Ameerika öö, ekraanile jõuavad klassikalised USA filmid, mis on siiani maailmas äärmiselt populaarsed.

Esimese linaloona jõuab ekraanile "Tuulest viidud" (Gone With The Wind, USA 1939). Scarlett O'Hara elab 1870. aastatel jõukas lõunaosariigis. Kolmest õest kõige iseseisvam, ei suuda ta kuidagi leppida, et talle sümpaatne Ashley abiellub kellegi teisega. Peagi tutvub ta enesekindla ja otsekohese Rhett Butleriga ja nii hakkab arenema tunnete nelinurk, mis kestab läbi aastakümnete. Algav kodusõda ja sellele järgnev ülesehitustöö Scarletti kodumõisas Taras on taustaks kahe kompromissitu isiksuse armastusloole. Victor Flemingi lavastatud eepiline ja romantiline epopöa kuulub kõigi aegade parimate filmide hulka. Vaatamata varjamatule nostalgiale rüütelliku Lõuna kadunud maailma suhtes käsitleb film oma tegelasi dramaatilise sügavusega, mida selle ajastu filmides enamasti ei kohta. Visuaalselt ennenägematud stseenid kinnistasid filmi kuulsust, nagu ka 8 võidetud Oscarit. "Tuulest viidud" ongi muutunud omamoodi Oscari-filmi mudeliks, mida aegajalt uuesti avastada püütakse. Osades Vivien Leigh, Clark Gable, Olivia de Havilland jt.

Kell 03:20 on eetris "Loode kaudu põhja" (North By Northwest, USA 1959). Roger Thornhill töötab mainekas New Yorki reklaamibüroos. Eneselegi ootamatult tõmmatakse ta kummaliste sündmuste võrgustikku. Salapärane Phillip Vandamm röövib Rogeri, kuid sellega segadused veel ei lõpe ja algab 3000-miili-pikkune tagaajamine läbi Ameerika. Arreteerituna purjuspäi sõitmise eest, vabaneb ta vaid selleks, et teada saada enda seotusest mõrvaga. Abiks Eve Kendall, kellega ta on äsja tutvunud, asub Roger müsteeriumi lahendama. Alfred Hitchcocki lavastatud põnevuslugu kuulub kahtlemata filmiklassika hulka. Teadmatuses vaevlev kangelane märkab, kuidas tema elu tahtest sõltumata uue suuna võtab. Loo elegantse ja intelligentse esitamise osas pole Hitchcocki ületada suudetud, isegi kui ei jõuta kokkuleppele, milline tema filmidest on tegelikult parim. Kuigi Hollywood jättis Hitchcocki Oscarita, võitis film preemia San Sebastiani festivalil. Osades Gary Grant, Eva Marie Saint, James Mason jt.

Eelviimasena on vaatajatel võimalus nautida kell 05:30 algavat "Seitse päeva mais" (Seven Days In May, USA 1964). Ameerika president Lyman on allkirjastanud kahtlase võidurelvastumist pidurdava lepingu Nõukogude Liiduga. Mõjukas relvajõudude kindral Scott, keda peetakse ka tulevaseks presidendikandidaadiks, toetab kõva käe poliitikat. Kokkuleppel Kongressi juhtide ja kindralitega hakkab Scott ette valmistama riigipööret. Scotti abi kolonel Casey märkab, et ta jäetakse eemale olulistest kohtumistest, ja asub põhjuseid uurima. Leides tõendeid kindrali plaanidest, läheb ta presidendi jutule. Ent võib olla juba hilja. John Frankenheimeri poliitiline põnevusfilm on oma þanri klassika, mille täpne ülesehitus ja rütm panevad ajastu märkidest mööda vaatama. Võimuvõitluse ja parempoolse enesekesksuse teema kõlavad veenvalt ka enam kui 40 aastat hiljem. Märkimisväärsest näitlejateansamblist sai kõrvalosa Kuldgloobuse Edmond O'Brien. Osades Burt Lancaster, Kirk Douglas, Ava Gardner jt.

Varajaste ärkajatele meeleheaks algab kell 07:25 "Elu koos isaga" (Life With Father, USA 1947). Pankurist isa, kes kasvatab 19. sajandi lõpu New Yorgis nelja poega, ei soovi muud kui rahulikku pereelu. Paraku on tema abikaasal ja lastel teised plaanid. Alati rikuvad rahu kas sugulased, uus armastus või rahaprobleemid. Lisaks ei suuda ükski "ei" lõplikult peatada naise plaani teha pereisast viimaks ometi kristlane ja ta ristida lasta. Michael Curtize lavastatud komöödia tugineb muusikalil, mis on Broadway laval kõige kauem vastu pidanud. Koomiliste juhtumite kuhjumine tegelaste murdumise piirini ja hoogsalt pealiskaudne lugu on muusikalist lahutamatu. Oma ajastu sarmi ja filmi kuldaja järelsära see aga ei kahanda. Filmi hindasid tollal kõrgelt isegi New Yorgi kriitikud. Osades William Powell, Irene Dunne, Elizabeth Taylor jt.


Toomas Luhats
ETV pressiesindaja
tel. 6284633, 5155005
e-mail: toomas.luhats@etv.ee
21 November 2005
  Kommentaarid