Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Eesti teater 100 on Eesti Televisiooni jaoks suurprojekt

ETV PRESSITEADE 27.01.2005

Eesti teater 100 on Eesti Televisiooni jaoks suurprojekt


Koostöös Eesti Teatri Aasta ning Eesti Kultuurkapitali Näitekunsti Sihtkapitaliga valmib 12 tunnist dokumentaalfilmi Eesti teatritest. Nii nagu teatriaastagi on jaotatud 12 kuuks teatrite järgi, keskendub iga dokumentaalfilm ühele teatrile või ühele teatripildis juuri ajanud nähtusele. Dokfilmitsükli pealkiri on "Teatriaasta 12 kuud", juttu tuleb nii vastava teatri minevikust kui ka sellest, kuidas elab teater täna, mil Eestis on teatrit tehtud juba 100 aastat.

1. Jaanuar - UGALA
2. Veebruar - LINNATEATER
3. Märts - VANEMUINE
4. Aprill - VÕÕRKEELNE TEATER, VENE TEATER
5. Mai - LASTETEATER (NUKU JA VAT)
6. Juuni - RAKVERE TEATER
7. Juuli - VABAÕHUTEATER, EMAJÕE SUVETEATER
8. August - UUED TEATRID I - Von Krahl, VAT-Teater ja Kanuti Gildi saal
9. September - ESTONIA
10. Oktoober - DRAAMATEATER
11. November - ENDLA
12. Detsember - UUED TEATRID II - NO99, Vana Baskini teater ja Theatrum.

Nagu nimekirjast näha, saavad eraldi filmi ka väiketeatrid, vabaõhuteater ja võõrkeelne teater. Teatriaasta 12 kuud on aga tegelikult hoopis laialdasem ettevõtmine. Teatriaasta raames jõuab ETV eetrisse taas iganädalane teatriõhtu. Etenduste valik sünnib vastavalt teatriaasta 12 kuu seaduspärale: jaanuaris näeb Ugala, veebruaris Linnateatri jne lavastusi. Lisaks vanadele lemmikutele jõuab eetrisse ka hulganisti uusi salvestusi, nagu "Rongid siin enam ei..." ja "Vend Aljosha" Ugalast, "Pianoola ehk mehhaaniline klaver" ja "Palju õnne argipäevaks!" Linnateatrist, "Vladimiri Väljak" Vanemuisest jne.

Vastavalt teatriaasta 12 kuule näitab ETV kordustena ka aastate jooksul valminud näitlejaportreid. Juba mitu aastat pole neile lisa tulnud, kuid tänu Kultuurkapitali toele valmib teatriaasta puhul koguni viis uut näitlejaportreed, mis jõuavad eetrisse sügiskuudel. Tänavusteks portreteeritavateks on Ain Lutsepp (autor Anu Aun), Toomas Suuman (autor Jaan Olmaru), Aivar Tommingas (autor Margus Kasterpalu) ning Maarika Vaarik ja Aleksander Eelmaa (autor Gerda Kordemets).

Teatriaasta tipphetk on teatripäeval, 27. märtsil - nii, nagu igal aastal. Tänavu on ETV-l plaanis koguni 2 saadet - enne uudiseid otseülekanne Vanemuisest, kus antakse üle Eesti Teatri Aastaauhinnad ning pärast uudiseid dokumentaalsaade, kus auhinnasaajaid ning nende tegemisi lähemalt tutvustatakse.

Teatriaasta jooksul salvestab ETV vähemalt kolm teatrietenduse televersiooni ning hulgaliselt arhiiviversioone, millest enamik ka eetrisse jõuab. Esimesega televersiooni - Estonia lavastusest "Teatriromanss" - võtted algavad jaanuaris. "Teatriromansi" tele-esilinastus just teatriaastal on samuti sümboolne - jutustab ju see lugu Estonia algusaegadest, tegelasteks unustamatud Erna Villmer, Ants Lauter jt.

31. jaanuaril kell 13 annab ETV koduleheküljel online-intervjuu Ugala teatri näitleja Priit Võigemast. Eesti Televisioon teeb seoses Teatriaastaga kord kuus online-intervjuu ühe Eesti teatri näitlejaga ning intervjuusid saab edaspidi lugeda ETV koduleheküljelt. Kõik ETV teatriaastaga seotud materjalid on aadressil: www.etv.ee/teatriaasta

Toomas Luhats
ETV pressiesindaja
tel. 6284633, 5155005
e-mail: toomas.luhats@etv.ee
27 Jaanuar 2006
  Kommentaarid