Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
ETV PRESSITEADE: 50 aastat tagasi oli esmakordselt eetris teleteater

ETV PRESSITEADE 02.03.2006


50 aastat tagasi oli esmakordselt eetris Teleteater

4. märtsil 50. aastat tagasi oli esimest korda Eesti Televisioonis eetris Teleteater. Nelisada lavastust sajalt lavastajalt, vaatajaid esmaedastusel paarsada tuhat. See on kuiv statistika meie kõige suurema auditooriumiga teatri käidud teest viiekümne aasta jooksul.

Oli täiesti ootuspärane, et kõrvuti teatrietenduste vahendamisega hakati tegema katsetusi oma Teleteatri loomiseks, püüti kunstilise sõna ja lavastuslike elementidega tunnetuslikumaks muuta kujuneva teleprogrammi teisigi avaldusvorme.

Algas see kõik 4. märtsil 1956.a., mil jõudis vaatajateni Eduard Vilde jutustuse "Nimekiri" instseneering. Paariminutilise kommentaari järel kandsid näitlejad Eduard Tinn, Ellen Liiger, Ellu Puudist, Arnold Suurorg, Ants Jõgi, Arvo Kruusement ja Aado Hõimre ette rezissöör Leo Martini lavastatud loo sellest, kuidas Balti parunid kasutasid 1905.a. karistussalku täiesti süütute inimestega arveteõiendamiseks.

Eesti Televisiooni esimene pearezissöör Vello Rummo koondas enda ümber tugeva teatrialase ettevalmistuse ja teatritöö kogemusega lavastajad: Grigori Gromanov, Artur Rinne, Tõnis Kask, Evi Rauer, Virve Aruoja jt.

Sündis oma lasteteater, tuli nukulavastuste kangelane - autor ja lavastaja Uno Leies oma üle kuuesaja nukulavastusega.

Olles saja-aastase Eesti kutselise teatri noorem võsu, on ta ise juba põlvpükste east välja kasvanud. "Wikmani poisid" on jõudnud ka Rootsi ja Austraaliasse, "Rudolf ja Irma", "Näitleja Joller" - see loend on pikk, mida saame nautida tänu säilitatud videoarhiivile.

Kõike seda meenutabki väljapanek Teleteatri arenguteest Eesti Televisiooni Gonsiori 27 fuajees, mille avame 3. märtsil kell 15.


Lisateave:
ETV muuseum
Voldemar Lindström
628 4645

ETV fototeek
Lemmi Toomis
628 4665

Toomas Luhats
ETV pressiesindaja
tel. 6284633, 5155005
e-mail: toomas.luhats@etv.ee

www.etv.ee

www.etv24.ee
02 Märts 2006
  Kommentaarid