Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Ka Soome haakrist ei ole seotud natsisümboolikaga

Ka Soome haakrist ei ole seotud natsisümboolikaga

SI-59
03.03.2006

Haakristi on Soomes muistsest ajast alates kasutatud nii ehtena kui ka nimemärgina, märgib Soome allikate põhjal Aarre Rasi. Õmblustööde kaunistusena on haakrist soome-ugri rahvastel kuni tänapäevani väga levinud ning sageli peetakse seda õnnetoojaks.

Üks tuntumaid soome haakriste on Akseli Kallen-Gallela haakrist-ornament (aastalt 1891) ümber nn Aino-triptühhoni. Praegu on see maal eksponeeritud Soome Panga aulas.

Soome kaitseväkke ilmus haakrist Vabadussõja ajal, kui rootslasest krahv Eric von Rosen kinkis 6. märtsil 1918 Soome Valgearmeele lennuki Thulin Typ D. Krahv laskis lennuki tiibadele kanda oma isikliku õnnemärgi - sinised haakristid. Lennuk kandis Soome õhujõudude koosseisus numbrit 1.

Sinine haakrist valgel ringpõhjal otsustati võtta rahvustunnuseks ning seda ülesannet teenis ta kuni aastani 1945. Maailmasõja lõppedes sai uueks tunnuseks kokard, ent ka pärast seda ei ole haakristi määratud kõrvaldamisele õhujõude tunnuste ja ka lippude hulgast ning see on nüüd ja edaspidi kasutusel.

Soome haakristil ei seega ole mingit pistmist natside svastikaga. Saksa haakrist oli must ja lennukitel kasutades seisis tippnurgal. Soome haakrist on "ristsirge".

Allikas: Aarre Rasi
Kontakt: aarre.rasi@luukku.com
SI portaal www.si.kongress.ee
03 Märts 2006
  Kommentaarid