Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Aivar Sõerd: 2007. aasta eelarve on inimkeskne eelarve

Aivar Sõerd: 2007. aasta eelarve on inimkeskne eelarve


Rahandusminister Aivar Sõerd ütles täna 2007. aasta riigieelarve esimesel lugemisel Riigikogus, et järgmise aasta eelarve keskendub inimesele ning on ajalooline nii oma suuruse kui ka esmakordselt planeeritava ülejäägi poolest.

2007. aasta riigieelarve eelnõu tulude maht on 75,6 miljardit krooni ja kulude maht 74,5 miljardit krooni. Riigieelarve tulud ületavad kulusid 1,1 miljardi võrra. Koos muu valitsussektoriga on ülejääk veel 459 miljoni krooni võrra suurem. Nii suur planeeritud eelarveülejääk on Eesti vabariigi ajaloos esmakordne. Võrreldes 2006. aasta riigieelarvega on eelarve tulud kasvanud 23,2 protsenti ja kulud 21,4 protsenti.

"Eesti riigi areng on juba aastaid olnud väga kiire, kuid head majandustulemused ei ole alati jõudnud kõigisse piirkondadesse ja kõigi inimesteni. See on muutumas. 2007. aasta eelarve on inimkeskne eelarve, milles kiire majandusareng ja sotsiaalne heaolu on mõistlikus tasakaalus. Meie prioriteetideks on haritud ja tegus rahvas, sisejulgeolek ja piirkondade tasakaalustatud areng," selgitas minister uue eelarve rõhuasetusi ja prioriteete.

Kogu haridusvaldkonna rahastamine kasvab järgmisel aastal 1,4 miljardi krooni võrra ehk 19,8 protsenti. See katab õpetajate enam kui 15-protsendilise palgakasvu, tasuta koolilõunad ja töövihikud. Olulisi investeeringuid tehakse riigikoolidesse, samuti käivitub kõrghariduse infrastruktuuri rahastamine Euroopa Liidu struktuurivahenditest. Kutseharidus on madalseisust üle saamas, selle rahastamiseks näeb riigieelarve ette 1,1 miljardit krooni

2007. aasta eelarves olulisel kohal sisejulgeolekualase võimekuse suurendamine. Politseinike palgatõusuks on järgmisel aastal ette nähtud 220 miljonit, päästeametnike palgatõusuks 78 miljonit, piirivalveametnike palgatõusuks 38 miljonit, maksu- ja tolliametnike palgatõusuks 82 miljonit ja vanglaametnike palgatõusuks 84 miljonit krooni. Keskmiselt tähendab see sisejulgeoleku valdkonna töötajatele 30-protsendilist palgakasvu.

2007. aastal suureneb omavalitsuste tasandusfond, mis toetab nõrgemate ja väiksemate omavalitsuste arengut, 270 miljoni krooni võrra. Kokku kasvavad piirkondade terviklikule ja tasakaalustatud arengule suunatud summad järgmisel aastal 167 protsenti, muu hulgas on siin tähtsal kohal Euroopa Liidust saadavad vahendid. Tulubaasi kiire kasv tähendab, et tõenäoliselt ei teki kohalikel omavalitsustel ei tänavu ega 2007. aasta eelarvepuudujääki. Sellist olukorda pole olnud 1994. aastast saadik.

“Kiirest majanduskasvust, heast tulude laekumisest ja mõistlikust eelarvepoliitikast tulenevalt on Eesti riigi rahanduse seis väga hea,” kommenteeris rahandusminister Aivar Sõerd. “Eelarve on koostatud ülejäägiga, välisvõlga maksame tagasi 1,8 miljardit - sellega kindlustame hea lähtekoha riigi eelarvestrateegia elluviimiseks kolmel järgmisel aastal.”

2007. aasta eelarve koostamise aluseks on mais heaks kiidetud riigi eelarvestrateegia aastateks 2007 – 2010. Valitsus on põhimõtteliselt jäänud kevadistes strateegialäbirääkimistel kokku lepitud piiridesse, tuues ettepoole vaid üksikuid kiireloomulisi ja kriitilisi kulusid nagu näiteks sisujulgeoleku valdkonna töötajate täiendav palgatõus.

Aivar Sõerdi tänase kõne täistekstiga saab tutvuda www.fin.ee


Lisainfo:
Annikky Lamp
Rahandusministeerium
Kommunikatsiooniosakond
Tel. 611 3577
Mob. 52 97656
E-mail: Annikky.Lamp@fin.ee
18 Oktoober 2006
  Kommentaarid