Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Suuremad poed peavad pakendeid tagasi võtma

Suuremad poed peavad pakendeid tagasi võtma

Täna, 16. novembril kiitis Vabariigi Valitsuse heaks pakendiseaduse ja pakendiaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu, mis korrastab senist pakendite tagastamise süsteemi ja täpsustab ettevõtjatele pakendite kogumise nõudeid.

Seaduse muudatuse on tinginud vajadus võtta üle pakendi ja pakendijäätmete täiendavad direktiivid ning täpsustada senist seaduse rakendamist.

*Seaduse muudatus mõjutab peamiselt pakendiettevõtjaid ehk neid, kes toovad turule pakendatud kaupa," ütles Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna nõunik Helle Haljak.

Ettevõtjad, kes lasevad Eesti turule pakendatud kaupa, peavad hakkama oluliselt suurendama pakendijäätmete kogumist ja taaskasutamist. 2012. aastal peab pakendijäätmeid taaskasutama praeguse 50% asemel vähemalt 60% ulatuses. Uute toodete valmistamiseks tuleb aga taaskasutada praeguse 25% asemel 55-80% aastas turule lastavate kaupade pakendi massist.

*Täpsustuvad ka pakendiettevõtjatele pakendi ja pakendijäätmete tagasivõtmise kohustused," ütles Haljak. *Üle 200 ruutmeetrise pinnaga müügikoht (nt kauplus) peab võtma tagatisrahaga pakendeid vastu kogu lahtioleku aja. Väikesem müügikoht võib kohaliku omavalitsuse loal anda selle kohustuse kellelegi teisele."

Väikeettevõtjad, kellelt jõuab turule alla 100 kg pakendeid plastkilest pakendeid turule või alla 200 kg muid pakendeid, vabastatakse pakendi- ja pakendijäätmete kogumise ja taaskasutamise ning pakendiregistrile andmete esitamise kohustustest.

Pakendiseaduse muudatus täpsustab ka pakendi mõistet. *Seaduse muudatuse järgi kuuluvad pakendite hulka ka kiirtoitluskohtades kasutatavad ühekorra taldrikud ja joogitopsid ning poes kauba kaasapakendamiseks müüdavad kile- või paberkotid," täpsustas Haljak.

Pakendiettevõtjad, kes ei ole oma kohustusi üle andnud taaskasutusorganisatsioonile ja lasevad turule kaupu pakendi kogumassiga üle 5 tonni aastas, peavad Keskkonnaministeeriumile esitama kava selle kohta, kuidas nad täidavad pakendiseadusest tulenevaid kohustusi.

Seaduse muudatus sätestab ka põhitingimused, mis tuleb määratleda pakendijäätmete taaskasutusorganisatsioonide akrediteerimisel.

Lisainfo:

Helle Haljak
Keskkonnaministeerium jäätmeosakonna nõunik
626 2863
helle.haljak@envir.ee

Lugupidamisega,
Manuela Pihlap
Keskkonnaministeeriumi pressiesindaja
626 2908
5625 0398
manuela.pihlap@envir.ee
16 November 2006
  Kommentaarid