Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Tartu Ülikooli soovib Narva kolledziks surimaski

Tartu Ülikooli soovib Narva kolledziks surimaski

SI-373

Samasugune surimask lammutati Inglismaal kolm kuud pärast selle püstitamist.

Küsitluste põhjal pooldab valdav osa narvalastest, nii põliselanikest kui uusasukatest, samuti linnavalitsus ja volikogu 1944. aastal venelaste poolt purustatud Narva linna taastamist vähemalt niigi palju, et Raekoja platsi silmapistvaim ehitis börsihoone taastatakse vähemalt väljastpoolt esialgsel kujul. Narvas on kodanikuinitsiatiivi korras moodustatud "Börsihoone päästmise algatusrühm", mis oli juba paari kuu eest kogunud 1268 allkirja.

Narvalasi on ajanud tagajalgadele eriti see, et Tartu Ülikooli Narva kolledzi arhitektuurikonkursil tunnistati võitjaks projekt "Vihm", mis ei vasta eelnevalt koostatud detailplaneeringu ega muinsuskaitseliste eritingimuste nõuetele ja muudaks võimatuks plaani Narva Raekoja platsi sõjas purustatud stiilse ajaloolise hoonestuse taastamiseks vanal kujul.

Narva muinsussõbrad leiavad ka, et "Vihma" teostamine saab takistuseks Narva ja Jaanilinna ajalooliste kindlustuste kompleksi lülitamisel UNESCO maailmapärandi nimekirja. Niisamuti, nagu Tallinna ja Riia vanalinnu ähvardab UNESCO maailmapärandi nimekirjast väljaarvamine ajaloopärandit mittesäästva ehitustegevuse pärast.

"Vihma" autorid on maininud, et neid inspireeris inglise skulptori Rachel Whitereadi looming ja eriti üks tema teos - HOUSE.

R. Whiteheadi taieseid peetakse morbiidseteks. Sellesama HOUSE eest sai R. Whiteread 1993. aastal kõmuliste taieste näitusel kõige koledama töö esikoha! HOUSE oli nostalgiline mälestusmärk ühele 19. sajandil ehitatud, üle 100 aasta kasutuses olnud ridamajale, ning kujutas endast lammutatud ridamaja üht sektsiooni väljapööratud, betoonist "surimaskivormi". Minevikuvorm sellepärast, et see taies püsis vaid kolm kuud ja siis kõrvaldati elanike protestide tõttu.

"Vihma" autorid tegid uue hoone fassaadi samal viisil, endise börsihoone fassaadi väljapööratud "surimaskivormina".

"Kutsume Eesti Muinsuskaitse Seltsi nimel kõiki muinsussõpru ja muinsussõbralikke organisatsioone tsiviliseeritult protesteerima "Vihma" teostamise vastu, saates protestid Narva linna volikogusse," kutsub üles Eesti Muinsuskaitse Seltsi juhatuse avaldus seoses Tartu Ülikooli Narva kolledzi projektiga, mida saab tervikuna lugeda http://si.kongress.ee/?a=page&page=42eff 598e1514827c8104&subpage=45656f82b9644722cc92e

Allikas: EMS
Kontakt: helle@muinsuskaitse.ee
SI portaal www.si.kongress.ee
23 November 2006
  Kommentaarid