Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Phare programm sai läbi

Eile tehti Phare programmi viimane väljamakse


Eile tegi rahandusministeerium viimase väljamakse Euroopa Liidu Phare programmist, kust Eesti on 14 aasta jooksul saanud toetust 4,3 miljardit krooni toetust.

Phare toetustest on olnud märkimisväärselt abi Eesti riigi arendamisel alates taasiseseisvumisest, ühtlasi on Phare üks esimesi Euroopa Liidu vahendeid, kust Eesti raha taotleda sai. Phare programmi raames on toetatud projekte väga paljudest sektoritest, näiteks keskkond, põllumajandus, transport, haridus ja mitmesugused sotsiaalvaldkonna projektid.

Muuhulgas on Phare toetuse abil soojustatud koole ja lasteaedu ning renoveeritud küttesüsteeme 21 kohalikus omavalitsuses üle Eesti. Rahastatud on ka mitmeid integratsiooniprojekte, näiteks keelelaagrid ja perevahetused piiriäärsetel aladel. Piirivalveametile soetati Euroopa Liidu idapiiri kindlustamiseks uued kordonihooned ja täiustati kontrolliseadmeid salakaubaveo takistamiseks. Kogu Eesti maastik on aerofotode abil kaardistatud samuti Phare toetuste kaudu. Abi on saanud Tartu teaduspark, raudteeinspektsioon, politsei, kohtuekspertiisi- ja kriminalistikakeskus ning paljud teised organisatsioonid ja projektid.

Phare programm loodi 1989. aastal, toetamaks reforme Poolas ja Ungaris. Hiljem haaret laiendati ning alates 1990. aastate algusest hõlmas programm kümmet riiki Kesk- ja Ida–Euroopas. Phare kasusaajariikideks on ka Balkani riigid, Rumeenia, Bulgaaria.

Phare programmi eesmärk on Euroopa Liidu kandidaatriikide toetamine nende ettevalmistustes liiduga ühinemiseks. Phare oli algselt suunatud avaliku sektori arendamisele, programmi rolli kasvades said alates 2000. aastast toetust aga ka mittetulundusühingud, teadus- ja tehnoloogia-asutused ja ettevõtjad.

Eesti on Phare programmist toetust saanud alates 1992. aastast, projektide planeerimine lõppes 2003. aastal ning rakendamine kestis 2006. aasta novembri lõpuni.

Pharega sarnase ülesehituse ja eesmärgiga, kuid üksnes Eesti avaliku sektori administratsioonile suunatud Euroopa Liidu üleminekutoetuse (Transition Facility) programmide rakendamine Eestis jätkub kuni 2009. aastani. Programmide kogumaht on 288 miljonit krooni.Kristel Peterson
Rahandusministeerium
Kommunikatsiooniosakond
tel 611 3049
gsm 501 2107
e-post Kristel.Peterson@fin.ee
01 Detsember 2006
  Kommentaarid