Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Tallinnas arutatakse Balti keti esitamist UNESCO maailma mälu registrisse

Tallinnas arutatakse Balti keti esitamist UNESCO maailma mälu registrisse

Täna algab Tallinnas Eesti, Läti ja Leedu kahepäevane ekspertkohtumine, “The Baltic Way”, kus arutatakse Balti ketiga seotud dokumendipärandi esitamist UNESCO maailma mälu registrisse. Oma kogemusi tulevad jagama ka Poola ja UNESCO eksperdid.

UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni peasekretär Doris Kareva sõnul on laulev revolutsioon, mille üheks sümboliks sai Balti kett, kahtlemata pretsedenditu näide vabaduse vägivallatust kättevõitmisest, inimsuse triumfist totalitaarre˛iimi üle. Tähelepanuväärne on ka kolme riigi sihipärane koostegutsemine, säilitades samas oma eripära ja suveräänsust. “See on UNESCO prioriteetide hulka kuuluva rahukultuuri elav näide,” lisas Kareva.

Maailma mälu registrit võib nimetada maailmapärandi nimekirjaks dokumendipärandi valdkonnas. See koondab unikaalset, pretsedenditut dokumentatsiooni teoste või sündmuste kohta, mis on mõjutanud maailma arengut. Hetkel kuulub sellesse nimekirja 120 teavikut ligi 50 riigist, muuhulgas näiteks ka Poola solidaarsusliikumisega seotud dokumentatsioon.

Maailma mälu register on oluline osa UNESCO maailma mälu programmist, mis loodi UNESCOs 1992. a eesmärgiga säilitada ja kaitsta dokumentaalset pärandit, mis peegeldab rahvaste, keelte ja kultuuride kirevust. Dokumentaalne pärand (olgu selleks siis arhiivipärand (sh audio-, video-, foto- ja filmipärand), raamatukogude kollektsioonid, kollektsiooni osad või üks eriti väärtuslik teavik kollektsioonist) moodustab olulise osa maailma ühismälust, millest paraku suur osa on ohus. See programm aitab ekspertide võrgustikel vahetada infot ja leida vahendeid dokumentaalse pärandi kaitsmiseks ja selle kättesaadavamaks muutmiseks.

UNESCO Eesti rahvuslik komisjon (ERK) on ühenduslüliks ja koordineerijaks UNESCO peakorteri ja UNESCO tegevusega seotud isikute ja asutuste vahel Eestis. Komisjoni esimees on Jaak Kangilaski, sekretariaati juhib peasekretär Doris Kareva.Lp ajakirjanikud!

Olete oodatud 5. detsembril kell 14.00 Rahvusraamatukogu kuppelsaalis toimuvale pressikonverentsile, kus tutvustatakse maailma mälu programmi ja ekspertkohtumise tulemusi.
Pressikonverentsil osalevad Abdelaziz Abid UNESCO peakorterist, UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni peasekretär Doris Kareva ning tema kolleegid Lätist ja Leedust.

Välisosalejate tõttu on nii seminari, kui pressikonverentsi töökeeleks inglise keel.

Olete oodatud!


Lisainfo:

Margit Siim
UNESCO ERK asesekretär
Margit.Siim@unesco.ee
tel 631 3757; 5343 2169
04 Detsember 2006
  Kommentaarid