Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Siseministeerium hangib näotuvastuse ja näokujutiste kvaliteedi hindamise süsteemi

Siseministeerium hangib näotuvastuse ja näokujutiste kvaliteedi hindamise süsteemi

Esmaspäeval, 4. detsembril, allkirjastasid siseministeerium, kodakondsus- ja migratsiooniamet ning IBM Eesti OÜ esindaja lepingu näotuvastuse tarkvara ostmiseks. Lepingu maksumus on 13 670 000 krooni, millele lisandub käibemaks.

Tehnoloogiapõhine näobiomeetria tuvastussüsteem loob efektiivse ja objektiivse kriteeriumi isikute tuvastamiseks ja võltsingute avastamiseks. Eriti efektiivne on süsteem suures mahus automaatsete võrdluste teostamisel. Tarkvaralahendus sisaldab kahte komponenti: näotuvastussüsteemi ja näokujutise kvaliteedi hindamise süsteemi.

"Algava aasta märtsist hakkab Eesti väljaantavatesse reisidokumentidesse kandma biomeetrilisi andmeid, esialgu inimeste näokujutisi. 2009. aastal lisanduvad passikaanes olevale kiibile ka sõrmejäljed," ütles siseministeeriumi viisainfosüsteemi (VIS) projektijuht Kaija Kirch. "Ostetavat tarkvara hakatakse kasutama kodakondsus- ja migratsiooniametis reisidokumentides olevate näokujutiste võrdlemiseks ja inimeste tuvastamiseks," lisas Kirch.

"Praegusel toimub näokujutise võrdlemine visuaalsel teel - ametnikud kontrollivad silmaga isiku ja dokumendis oleva pildi vastavust. Tuvastuse kvaliteet sõltub ametnike koolitusest ja kogemusest. Kuigi selline lahendus töötab, on tehnoloogia abil võimalik siin ametnikku olulises osas assisteerida," ütles Kaija Kirch.

Inimeste biomeetriliste andmete (näiteks näokujutis ja sõrmejäljed) kasutamine reisidokumentides ja viisamenetluses tuleneb Euroopa Liidu nõuetest. Selleks, et näokujutis oleks biomeetriliste tunnuste alusel töödeldav, on senisest rangemalt määratletud ka nõuded dokumentides kasutatavate fotode osas. Eelmisel nädalal, 27. novembril, sõlmisid siseministeerium, kodakondsus- ja migratsiooniamet (KMA) ning Speed Identity AB lepingu seitsme fotoboksi soetamiseks KMA büroodesse, et parandada dokumendifotode kvaliteeti.

Tarkvaralahendus ostetakse Schengen Facility programmi ehk Schengeni õigusruumiga liitumiseks määratud vahenditest. Schengeniga liitumist ettevalmistavatel riikidel, sh Eestil, on Schengen Facility poolt rahastatavate lepingute sõlmimiseks aega käesoleva aasta lõpuni.

Katrin Vides
Pressinõunik

Avalike suhete osakond:
Osakonnajuhataja Kaja Kukk - tel: 612 5030; GSM: 51 76 108; kaja.kukk@sisemin.gov.ee
Pressinõunik Katrin Vides - tel: 612 5032; GSM: 52 76 806; katrin.vides@sisemin.gov.ee
Pressinõunik Kärt Einlo - tel: 612 5034; GSM: 56 647 246; kart.einlo@sisemin.gov.ee
Pressinõunik Kristina Kareva - tel: 612 5227; GSM 52 56 542; kristina.kareva@sisemin.gov.ee
Pressinõunik Kristina Leer - tel: 612 5033; GSM 51 27 089; kristina.leer@sisemin.gov.ee

Faks: 612 5077; e-post: info@sisemin.gov.ee
Aadress: Pikk 61, 15065 Tallinn
04 Detsember 2006
  Kommentaarid