Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Detsembris ulatus inflatsioon 5,1 protsendini

Detsembris ulatus inflatsioon 5,1 protsendini


Statistikaameti andmetel kiirenes tarbijahindade kasv detsembris 5,1 protsendini, mis on novembriga võrreldes 0,5 protsendipunkti võrra kõrgem.

Hinnatõus Eestis ületas eurotsooni inflatsiooni 3,2 protsendipunkti võrra, mis on viimaste aastate suurim erinevus. Aasta kokkuvõttes ulatus inflatsioon 4,4 protsendini, mida rahandusministeerium sügisprognoosis ka ootas.

Mootorikütuste hinnaarengud, transporditeenuste ja toiduainete kallinemine ning jätkuvad nõudluspoolsed hinnasurved tõid kaasa inflatsiooni ajutise kiirenemise viimaste aastate kõrgeima tasemeni.

Kõikuvad mootorikütuste hinnad on viimastel kuudel olnud peamiseks tarbijahindu mõjutavaks teguriks ning erandiks ei olnud ka detsembrikuu. Hinnatõusu transporditeenuste osas mõjutasid lisaks kõrgemale kütuse hinnale ka kasvavad palgakulud – kaugbussiliinide ja taksoteenuste hinnad on aastaga tõusnud 17-18 protsenti. Tulenevalt aiasaaduste kallinemisest kiirenes mõnevõrra toiduainete hinnatõus, ulatudes detsembris 6,5 protsendini. Osades Eesti piirkondades tõusis detsembris ka soojuse hind ning järeloleva kütteperioodi jooksul uusi hinnatõuse ei tohiks enam toimuda.

Kuises arvestuses ulatus inflatsioon valdavalt transpordi, eluasemeteenuste ja toiduainete kallinemise tõttu 0,3 protsendini.

Eurotsooni inflatsioon ulatus esialgsetel andmetel 1,9 protsendini ja jäi seega samale tasemele kui novembris.

Inflatsioonikriteeriumi hindamise aluseks olev 12 kuu keskmine harmoneeritud tarbijahinnaindeks (THHI) kiirenes detsembris 4,45 protsendini, mis ületab hinnanguliselt 1,6 protsendipunkti võrra kolme madalaima inflatsiooniga EL liikmesriigi põhjal arvutatud inflatsioonikriteeriumi referentsväärtust.

Lähtudes sellest, et võrdluse aluseks oleva aastataguse perioodi inflatsioon on kõrgem, peaks hinnatõus lähikuudel mõnevõrra aeglustuma, kuid püsiva nõudluspoolse hinnasurve ning eluasemekulutuste kasvu tõttu jääb see tõenäoliselt siiski kõrgemaks kui 4,5 protsenti. 2007. aasta kokkuvõttes võib oodata inflatsiooni püsimist eelmise aastaga samal tasemel.Lisainfo:

Kristjan Pungas
Rahandusministeerium
Majandusanalüüsi osakond
Tel: 6113 284
E-mail: <mailto:kristjan.pungas@fin.ee> kristjan.pungas@fin.ee
08 Jaanuar 2007
  Kommentaarid