Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Eesti vabariigi 89. aastapäeva tähistamiseks kavandatud kaitsejõudude paraad Tallinnas Vabaduse väljakul jääb liiga külma ilma tõttu ära

Eesti vabariigi 89. aastapäeva tähistamiseks kavandatud kaitsejõudude paraad Tallinnas Vabaduse väljakul jääb liiga külma ilma tõttu ära

ETV teeb otselülituse Vabaduse väljakule, kus Ilmar Raag uurib paraadi ärajäämise tagamaid ning vestleb Kaitsejõudue esindajatega. Kaitseväe juhataja kindralmajor Ants Laaneots langetas otsuse paraad ära jätta pärast nõupidamist president Toomas Hendrik Ilvese, peaminister Andrus Ansipi ja kaitseminister Jürgen Ligiga. Alates taasiseseisvumisest ei ole kaitsejõudude Eesti vabariigi aastapäeva paraadi külma tõttu ära jäetud. Küll on mitmel aastal madala temperatuuri tõttu paraadi muusika tulnud helikandjalt, kuna puhkpilliorkestrite vaskpillide mehhaanilised osad jäätuvad alla –12°C. Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi (EMHI) ilmaprognoosi järgi on paraadi algusajal laupäeva hommikul kell 10 külma -17°C kuni -18°C, kuid õhuniiskust ja tuulekiirust arvesse võttes on see tajutav umbes temperatuurina -24°C. Lisaks EMHI ennustusele on kaitseväe käsutuses ka teised ilmaprognoosid, mis ennustavad samas suurusjärgus külma.

Pärast otselülitust jätkub ETV kava dokumentaalfilmiga "Vabatahtlikud". Eesti Vabadussõjast on väga vähe ülesvõtteid. Lahingute vaheaegadel tehtud juhuslikele fotodele lisandub vaid paarkümmend minutit tummfilmi, mis vändatud Taani vabatahtliku kinomehe Asbjorn Bech'i poolt.
Võttes aluseks need mustvalged kaadrid, jutustab film kolme Vabadussõjast osavõtnud vabatahtliku saatusest. Need on soomlanna Aino Mälkonen, rootslane Einar Lundborg ja taanlane Søren Opffer.

Søren Opfferist jäid pärast langemist Petseri all järele väga tundlikud kirjad emale. Oma viimases lahingueelses kirjas aimab Søren surma ette ja see on kirjutatud värsivormis. Luuletus trükiti ära Taani pressis ja see muutus rahva hulgas hästi populaarseks. Seda lauldi vene rahvalaulu "Stenka Razin" viisil. Einar Lundborg oli soomusauto "Kalevipoeg" komandöriks ja sai kuulsaks hulljulgete sissetungidega vene rindejoone taha. Lundborgile tõi hiljem maailmakuulsust kindral Nobile ekspeditsiooni päästmine Põhja-Jäämerelt pärast õhulaeva "Italia" purunemist ja hukkumine Saabi uue hävituslennuki katsetamisel Rootsis. Aino Mälkonen võltsis oma passis eesnime Aimoks, ajas juuksed maha ja lasi end mehena rindele saata, sest Soome seadused ei lubanud tollal naistel sõtta minna. Aino sai Narva all raskelt haavata ja suri paari kuu pärast Viiburi haiglas.


Toomas Luhats
ETV pressiesindaja
tel. 6284633, 5155005
toomas.luhats@etv.ee
www.etv24.ee
23 Veebruar 2007
  Kommentaarid