Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Vabariigi President kõneles palgapoliitilise ühiskondliku kokkuleppe vajadusest

Vabariigi President kõneles palgapoliitilise ühiskondliku kokkuleppe vajadusest

Eesti ametiühingute keskliidu tänasel konverentsil “15 aastat kolmepoolset dialoogi Eestis: saavutused ja väljakutsed” kõnelenud president Toomas Hendrik Ilves ütles, et iga euroopaliku riigi elukorralduse juurde kuulub iseenesestmõistetavalt ametiühingute, ettevõtjate ja valitsuse omavaheline regulaarne suhtlus töö tegemist puudutavate reeglite üle.

“Selle “sotsiaaldialoogiks” nimetet protsessi tuum on vastastikune lugupidamine. See on mõistmine, et ettevõtja vajab kvalifitseeritud, motiveeritud ja oma tööd hästi tegevat tööinimest,” ütles president Ilves. “Et tööd saab teha turvalises keskkonnas väärilise palga eest. Et töö tegemise õigusruum on stabiilne ja ettearvatav. Et kõik muutused arutatakse eelnevalt läbi ja lepitakse kokku. See on mõistmine, et kokkulepe töövaldkonnas on igal juhul parem kui tüli või vinduv teadmatus.”

“Sotsiaaldialoog on ennekõike partnerlus. See on vastuolude tsiviliseeritud ületamine, ühiste huvide ja ühise kasu leidmine,” ütles president Ilves.

Rääkides Eesti majandusest, sõnas riigipea, et praegu oleme, veel oleme, üsnagi äkilise, kuid juba rahuneva tõusu faasis. “Seetõttu on just praegu õige aeg kokku leppida võimalikud lahendused ka neiks olukordadeks, kui tõusu asemele tuleb langus või majanduse paigalseis,” rõhutas ta.

President Ilvese sõnul tuleks kohe hakata arutama võimalust, kas Eesti tööturu osapooled ja riik on valmis selliseks ühiskondlikuks leppeks, nagu tegid aastate eest Soome ja Iirimaa. “Me teame, kui suured olid nende riikide probleemid. Ja veelgi paremini me teame, kuhu need riigid ja nende majandus on ühiskondliku leppe toel tänaseks jõudnud,” ütles riigipea.

“Kokkuleppest sõltub ühtede konkurentsivõime ja kasum ning teiste töökohtade turvalisus ja palgatase,” kinnitas president Ilves. “Riigile tähendab see kokkulepe maksutulusid ja vajalikke investeeringuid. Aga ka muud - miks mitte ka näiteks ühisraha euro võimalikult kiiret kasutuselevõttu.”

Vabariigi Presidendi kõne täisteksti võib leida aadressil www.president.ee.


Presidendi kantselei avalike suhete osakond


Lisainfo:
Kristel Peterson
presidendi kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229
gsm 501 2107
11 Aprill 2007
  Kommentaarid