Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Viracepti tarvitavatele HIV patsientidele tagatakse asendusravi

Viracepti tarvitavatele HIV patsientidele tagatakse asendusraviAjutise kvaliteediprobleemiga ravimit Viracept tarvitavatele HI-viirusega inimestele peab ravimi maaletooja tagama asendusravi.Täna õhtul ravimifirma Roche Eesti OÜ tegevjuhi Kadri Mägiga kohtunud Sotsiaalministeeriumi asekantsler Ivi Normet, Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskeskuse juhataja Kai Zilmer ja Ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp tõdesid, et ravimifirma Roche pole teinud piisavalt jõupingutusi, et teavitada patsiente vajadusest lõpetada ravi Viraceptiga. „See teave jõudis nendeni juba täna öösel, kuid täna õhtuks pole ikka veel kõik raviarstid teadlikud sellest, et patsientidega tuleb ühendust võtta ja Viracepti võtmine lõpetada,” ütles Normet. „Olukord on seda kurvem, et seda ravimit kasutavate üle 60 patsiendi seas on ka rasedaid ja lapsi.”Tänasel kohtumisel andsid Sotsiaalministeerium ja Ravimiamet ravimifirmale korralduse korraldada kõikide HI-viirusega patsiente ravivate arstide teavitus homse päeva jooksul. Firma peab tagama ka ravimi tagasi korjamise, hävitamise ning asendusravi neile, kellele Viracepti asendamine mõne teise ravikeskusest koheselt kättesaadava ravimiga ei ole sobiv. „Sotsiaalministeeriumi kindel seisukoht on, et kõik tekkivad kulud patsiendile, arstidele, haiglatele ja riigile peab katma ravimifirma,” ütles Normet.Normeti sõnul peavad patsiendid koheselt ühendust võtma oma raviarstiga ning individuaalselt kokku leppima, millise ravimiga tuleb Viracept asendada. „Vaid raviarst saab otsustada iga patsiendi puhul eraldi, mis ravim on kellelegi sobivaim,” ütles asekantsler. Ravi ei tohi katkestada ilma raviarstiga nõu pidamata.Homme hommikuks esitab ravimifirma ülevaate tegevustest Ravimiametile.Täna öösel teavitas Euroopa Ravimiamet Eesti Ravimiametit ravimi VIracept (nelfinaviir) kvaliteediprobleemist. Tagasikutsumise põhjuseks on tootmisprobleem - ravimist on leitud lisandit, mida seal ei peaks olema. Leitud aine on etüülmesülaat (metaansulfoonhappe etüülester), mis on teadaolevalt genotoksiline (kahjustab DNA-d). Genotoksilised ained võivad põhjustada vähki või, kasutatuna raseduse ajal, kahjustada loodet.

Konkreetsest kvaliteediprobleemist põhjustatud risk patsientidele ei ole selge ning selle hindamine jätkub. Ei ole täpselt teada, kas kvaliteediprobleem puudutab Eestis kasutatud ravimipartiisid, ent ettevaatuse põhimõttest lähtudes tuleb seda eeldada ja patsientide ohutuse tagamiseks ravi muuta. Roche Eesti OÜ on lubanud ka võimalikult kiiresti korraldada Eesti ravimipartiide analüüsimise etüülmesülaadi sisalduse suhtes.Juhised arstidele:

- Lõpetage patsiendi ravi nelfinaviiriga ning asendage see raviskeemis teise sobiva ravimiga, lähtudes patsiendi muust ravist ja võimalikest koostoimetest.

Juhised patsientidele:

- Võtke ühendust oma raviarstiga, et arutada edasist ravi ja ravimi tagastamist. Ärge katkestage ravi arstiga nõu pidamata.Lisateave:
Teave pressile:
Prov Hille Kask

Hille.Kask@sam.ee <mailto:Hille.Kask@sam.ee>

7 374 140Teave arstidele
Dr Katrin Kiisk

Katrin.Kiisk@sam.ee <mailto:Katrin.Kiisk@sam.ee>

7 374 140

<http://www.sm.ee>

Marika Raiski
meediasuhete nõunik
Sotsiaalministeerium
tel 6 269 323
mob 53 448 086
e-post: marika.raiski@sm.ee
08 Juuni 2007
  Kommentaarid