Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Tallinna Tehnikakõrgkoolis on kõne all hapnik ja keskkond

Tallinna Tehnikakõrgkoolis toimub reedel II rahvusvaheline regionaalne koordinatsiooninõupidamine “Hapnik ja keskkond”, mis käsitleb globaalset hapnikuprobleemi ning selle seoseid entroopia, ökoloogia, majanduse ja eetikaga.

Nõupidamise põhiküsimus on hapniku kui universaalse loodusvara hindamine, kasutamise ja taastootmise dünaamika ning kaitse. Nõupidamise eesmärk on taotleda rahvusvahelise programmi “Hapnik ja keskkond” arvamist UNESCO poolt esmajärgulist tähtsust omavate probleemide hulka ja selle igakülgset toetamist.

Nõupidamise 60 osavõtja seas on teadlasi ja akadeemikuid nii Eestist kui Venemaalt. Akadeemik Karl Rebane kõneleb energiast, entroopiast ja hapnikust elukeskkonnas.

Ökoloogia Instituudi direktori, professor Jaan-Mati Punningu ettekanne käsitleb inimest ja looduslikke aineringe, filosoofiadoktor Arno-Toomas Pihlak TA Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudist vaatleb hapnikuprobleemi uurimise seisundit ja perspektiive. Eesti Rohelise Risti teadussekretär, filosoofiadoktor Heino Luik räägib säästva turumajanduse kontseptsioonist ning kirjanik ja filosoof Jaan Kaplinski jõust hingamise kaudu. Arvukate ettekannete kõrval on kavas ka Tallinna Tehnikakõrgkooli tudengite koostatud slaidiprogramm “Maailma karjatus”.

Hapnik on ainuke loodusvara maailmas, mille tarbimise ja loodusliku tootmise üle ei ole kontrolli. Käesoleval ajal on hapniku tarbimine 8 protsenti suurem kui looduslik tootmine, mille tõttu on olukord muutumas katastroofiliseks.

Eesti teadlased ja ühiskonnategelased tõstatasid juba 2001. aastal Tallinnas toimunud I rahvusvahelisel nõupidamisel “Hapnik ja keskkond” esimest korda küsimuse hapniku tarbimise ja tootmise tasakaalust. Tookord algatatud programm “Hapnik ja keskkond “ pälvis UNESCO eksperdi Aleksander Pokrovski tähelepanu, kes saabub nüüd ka Tallinna nõupidamisele. Pokrovski räägib samanimelise regionaalse programmi organiseerimise võimalustest.

Eesti teadlased on huvitatud programmi jõudmisest globaalsele tasandile, et lahendada selle rahastamisega seotud probleeme. Teadlased teevad jõupingutusi, et 2003. aasta sügisel kogunev ÜRO hariduse, teaduse ja kultuuri organisatsiooni UNESCO täiskogu kuulutaks programmi “Hapnik ja keskkond” prioriteetseks ja lisaks selle seitsmendana juba kuue praegu töös oleva keskkonnakaitselise projekti hulka.

Nõupidamise korraldavad UNESCO Eesti Rahvuslik komisjon, Eesti Roheline Rist, Maailma Hapnikufond ja Tallinna Tehnikakõrgkool. Koordinatsiooninõupidamine algab 16. mail kell 10 Tallinna Tehnikakõrgkooli aulas Pärnu mnt. 62.

Täiendav informatsioon:
Arno-Toomas Pihlak, Malle Rattassepp,
orgkomitee esimees 639 83 04 orgkomitee sekretär 626 33 07

Malle Jürves,
Tallinna Tehnikakõrgkool
avalike suhete talituse juht
666 4 555
malle2@tktk.ee
14 Mai 2003
  Kommentaarid