Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Ametiühingud peavad esmatähtsaks riigi tulude suurendamist

Eesti Ametiühingute Keskliidu
PRESSITEADE
18. veebruar 2009


Ametiühingud peavad esmatähtsaks riigi tulude suurendamist


Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL) hinnangul tõestavad valitsuse heakskiidu saanud riigieelarvekärped Eesti valitsuse eelarve- ja maksupoliitika läbikukkumist.

EAKL juhatus avaldas oma istungil küll toetust valitsuse kavandatava ettevõtete toetamise paketi üle, aga tõdes samas, et kärbete ideoloogia ei aita Eesti majandust edasi. Eelarvekärped ja palkade langetamine ei stimuleeri struktuurimuudatusi majanduses, ei motiveeri ettevõtteid tõstma tootlikkust ning sedavõrd suured kärped jahutavad niigi kukkuvat majandust veelgi. "Kärpeideoloogia võib viia selleni, et lõpuks jätkub riigil raha vaid valitsuse ülalpidamiseks," tõdes ametiühingujuht Harri Taliga. "Kuid riik peab teenima kodanikke."

Ametiühingute Keskliit peab esmatähtsaks suurendada riigi tulusid, toetades ühtlasi vähekindlustatud rühmade toimetulekut. Seda võimaldaks tulumaksuvaba miinimumi võrdsustamine alampalgaga ning naasmine 26protsendilise tulumaksu juurde. Näiteks 10 000 kroonise kuupalga saaja netotulu suureneks siis 160 krooni kuus, riigi maksulaekumised aga kosuksid sellest hoolimata.

Lisaks on EAKL aastaid rõhutanud, et hädasti on lisaraha vaja juurde ka ravikindlustusse. Kui elanikkond vananeb ja hõivatute arv väheneb, ei ole ainult sotsiaalmaksuga võimalik toime tulla, halvendamata tervishoiuteenuste kvaliteeti või kättesaadavust. Kõige lihtsam ja õiglasem oleks kehtestada 13protsendine ravikindlustusmaks ettevõtetest väljavõetavale kasumile (dividendidele). "Tänavuse riigieelarve kohaselt võetakse kasumit välja suurusjärgus 15 miljardit, mis tooks ravikindlustusse ligi 2 miljardit krooni täiendavat raha," märkis EAKLi esimees.Lisainfo:

EAKLi esimees

Harri Taliga

64 12 800, 55 53 48 40EAKL infojuht

Siiri Rebane

64 12 808

18 Veebruar 2009
  Kommentaarid