Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Riho Västriku ja Kadriann Kibuse maailma käekäiku uuriv sari "Terveilm" ETV-s

EESTI RAHVUSRINGHÄÄLINGU PRESSITEADE 1.04.2009

Riho Västriku ja Kadriann Kibuse maailma käekäiku uuriv sari "Terveilm" ETV-s

Alates 4. aprillist näeb ETV-s neljal laupäevaõhtul kell 18 saatesarja "Terveilm", kus küsitakse tähtsaid ja valusaid küsimusi inimkonna ja planeedi toimetulekust.

Maailma on viimasel ajal nimetatud globaalseks külaks, kuid selle "küla" elanike elutingimused pole omavahel võrreldavad. Samal ajal, kui rikastes lääneriikides muretsetakse mugavuste piiramise pärast, võitlevad inimesed vaestes Aafrika ja Aasia riikides eluspüsimise eest. Rikkad riigid, kelle hulka kuulub ka Eesti, on võtnud kohustuse vähendada maailmas nälga, tapvaid haigusi ja teisi elukvaliteeti rängalt mõjutavaid hädasid aastaks 2015 poole võrra. Saate tegijad Kadriann Kibus ja Riho Västrik käisid Aafrikas ja Aasias uurimas, mida tehakse taudide ja nälja vähendamiseks, mismoodi peatada keskkonna allakäiku ja kuidas käituda, et hädas olijad tulevikus ennast ise aidata suudaksid.

Riho Västrik ütleb, et heaoluriigist vaadatuna tundub uskumatu, kui viletsalt on 21. sajandil võimalik elada. "Kas lasta toimida loodusseadustel ja vaadata pealt liigikaaslaste hukku või pingutada ühiselt jõudu, et kannatajaid järje peale aidata? Targad on ammu öelnud, et näljasele tuleb ulatada õng ja õpetada ta sellega kala püüdma. Meid huvitas, kas kõigel sellel, mida ÜRO aastatuhande arengueesmärkide nime all ette võtab, on tulemusi. Nii sündis dokumentaalsari “Terveilm," räägib Västrik.

Esimene osa jutustab kõrbestumisest. Keskkonnaseisundi muutused annavad end Euroopas tunda sagenenud üleujutuste ja kestvate põudadena, kuid vaestes riikides toob see kaasa katastroofilisi tagajärgi. Saharaga piirnevas Aafrikas jätavad inimesed kodusid maha, sest kõrb tungib peale kiirusega mitu kilomeetrit aastas.

Kadriann Kibus on tele- ja filmire˛issöör, keda huvitavad sotsiaalteemad. Tema käe all on valminud mitmed telesaated, teiste hulgas dokumentaalne saatesari "Riskigrupp". Kadriann on reisinud pikka aega Indias ja elanud ligi aasta Nepaalis ning seetõttu hästi kursis arengumaade elustandardiga. Praegu on tal käsil kaks dokumentaalfilmi kodumaistel teemadel.

Riho Västrik on tunnustatud dokumentaalfilmide tegija. Eesti-Vene ühistööna valminud "Muskusveise tagasitulek", kus Västrik oli re˛issöör Vassili Sarana kõrval loominguline produtsent, on võitnud preemiaid mitmel filmivestivalil Euroopas, teiste hulgas esikoha Vaasa rahvusvahelisel loodusfilmide festivalil ja Ve­ne dokumetaalfilmide suu­ri­ma pree­mia – Kuld­se Loor­be­riok­sa. Västriku autori-, re˛issööri- või produtsenditööna on valminud veel filmid "Lumeleopard", "Kaali saladus", "Õhtumaa kaduvad liigid", "Middendorfi jälgedes", "Tundras muutusteta" jt.
Anneli Tõevere-Kaur
Eesti Rahvusringhääling
meediasuhete juht
628 4511
52 74 189
anneli.toevere-kaur@err.ee
www.err.ee
01 Aprill 2009
  Kommentaarid