www.vnl.ee

Maris Lauri kohtus Sloveenia avaliku halduse ministriga

Rahandusminister Maris Lauri tutvustas täna Eesti e-teenuste arengu vastu huvi tundnud Sloveenia avaliku halduse minister Boris Koprivnikarile Eesti e-arvetele üleminekut, e-riigihangete keskkonna arengut ning e-maksuameti võimalusi.

„Eesti avaliku halduse tõhustamine e-teenustega on olnud edukas ja jätkuvalt meie prioriteet. Näiteks on Eesti on üks väheseid liikmesriike, kus on töökeskkond võimaldab riigihanget läbi viia täies ulatuses elektrooniliselt,“ ütles rahandusminister Maris Lauri. „Laialdaselt kasutatav teenus hoiab kokku riigi halduskoormust ja kasutajad saavad lihtsalt ning kiirelt riigihankeid korraldada ning neil osaleda.“

Sloveenia ministrile tutvustati ka 2011. aastast kasutusele võetud e-riigihangete keskkonda, mis on võetud kasutajate poolt kiirelt omaks. E-riigihanked moodustavad kõikidest riigihangetest pea 80 protsenti ning kasutajate arv on kasvanud juba 33 000ni. Eesti erineb teistest, võimaldades kasutada tööprotsesse toetavat menetluskeskkonda, mitte üksnes nn postkasti lahendust, mis on valdavalt kasutuses liikmesriikides. Lisaks tutvustati e-riigihangete juriidilisi tingimusi ning e-riigihangete keskkonna funktsioone ja hanke läbiviimise praktilist korraldust. Veel räägiti ID-kaardi kasutamise võimalustest nii riigihangetel osalemisel kui ka äritegevuses, näiteks lepingute allkirjastamisel.

Kohtumisel oli kõne all Eesti e-arvetele üleminekukava. Selle eesmärk on teha era- ja avaliku sektori vaheline (business-to-government e B2G) e-arvetega arveldamine Eestis kohustuslikuks 2016. aasta lõpuks. Eesti tehniline valmisolek e-arvetele üleminekuks hea ning enamus e-arveid kasutavatest ettevõtetest ja asutustest hindas möödunud aastal läbiviidud uuringus e-arvete mõju organisatsioonile majanduslikult kasulikuks. Samas võiks e-arvete kasutamine nii era- kui avalikus sektoris olla juba praegu suurem.

Räägiti ka e-maksuameti töökorraldusest, mille tulemusena oli tänavu esmakordselt võimalik vaid ühe klikiga tuludeklaratsiooni esitada.

Koprivnikar on Sloveenia avaliku halduse minister 19. septembrist 2014. aastast. Eestit külastas ta ministrina esimest korda.


   23 Märts 2015