www.vnl.ee

Linde: Valgevene valimised on läinud suurte vahejuhtumiteta

Valgavene valimisi ja rahvahääletust Minski lähistel jälgiva riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liikme Väino Linde sõnul on valimised möödunud suurte vahejuhtumiteta.

Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni parlamentaarse assamblee (OSCE) Eesti delegatsiooni asendusliige Linde on Minskis OSCE PA vaatlejate amatliku delegatsiooni koosseisus.

Linde sõnul meenutavad Valgevene parlamendivalimised ja rahvahääletus president Aleksandr Lukašenko ametiaja pikendamise üle Brežnevi aegseid valimisi Eestis.

"Eesti mõistes poliitilist agitatsiooni siin tehtud pole, promotud on mõnda üksikut kandidaati, opositsiooni kandidaadid on aga kõrvale jäänud," ütles Linde BNS-ile.

"Küsisime inimestelt, kas nad teavad ministrite nimesid. Selgus, et inimesed ei tunne peale Lukašenko kedagi," rääkis ta. "Ajalehed on siin üldiselt riigistatud, eratelevisiooni ja raadiot pole, rahvast on ühes suunas töödeldud. Kuna propaganda on olnud ainult ühte väravasse, siis ilmselt pole ka kahtlust, kuidas valimised lähevad."

Linde nentis, et üksikuid probleeme on valimistel siiski ilmnenud. "Näiteks on ligi 30 protsenti elanikkonnast eelhääletusel käinud, neid hääletusi aga vaatlejad ei jälginud, nii et me ei saa kunagi teada, kas seal on midagi ära vahetatud või mitte - neid tulemusi hoitakse teistest eraldi," rääkis ta.

"Mina tuvastasin Norra parlamendi kolleegiga ühest valimisruumist plakatid, mida valimispäeval ei tohiks väljas olla," lausus Linde. "Samuti oli ühes haiglas valimiskasti pitsat avatud. Komisjoni liikmed põhjendasid seda nii, et kogu haiglarahvas oli valimas ära käinud ja nad otsustasid hääli lugema hakata."

Pühapäeva õhtul jälgib Linde häälte lugemist. "Meile öeldi, et samasse ruumi meid ei lubata, võime ukse juurest eemalt vaadata, aga sealt ei pruugi ju kuigi palju näha," ütles ta.

Linde avaldas lootust, et tulevikus muutuvad Valgevene valimised demokraatlikumaks. "Meid on OSCE kaudu üle 50, kokku on vaatlejaid umbes 600 - eks hiljem ole kuulda, kas ja kui ulatuslikke rikkumisi toimus."

Riigi opositsioon on avalikult teatanud, et kahtleb valimiste ja rahvahääletuse ausas toimumises, sama kahtlust on avaldatud Läänes. Opositsioon korraldab Linde sõnul Minskis rahvaküsitlust, et küsitluse tulemusi hääletuste tulemusega võrrelda.  BNS   17 Oktoober 2004