www.vnl.ee

Moskva väitel tahab NATO Leedusse lisarelvastust paigutada

Venemaa anonüümne ametnik väljendas Moskva muret NATO väidetavate plaanide üle paigutada oma relvastust ühte Leedus asuvasse endisesse nõukogude sõjaväebaasi.

"Informatsioon alliansi sellistest plaanidest edastati hiljuti Vene poolele mitteametlikul tasandil," ütles esmaspäeval Interfaxile informeeritud allikas Vene kaitseministeeriumist.

Tema sõnul kavatseb NATO ladustada laskemoona Šiauliai lähistel asuvasse baasi, kus kunagi paiknes Nõukogude Liidu strateegilise lennuväe üksus.

"Meile ei tee muret mitte üksnes NATO sõjalise infrastruktuuri jätkuv arendamine Venemaa piiride läheduses, vaid ka tõsiasi, et selles endises nõukogude väebaasis võib sisuliselt ilma täiendavate kuludeta hoida mis tahes relvastust, kas või tuumarelvi," ütles infoallikas.

Moskva väited lükkas ümber Leedu kaitseminister Linas Linkevicius, kes kinnitas, et mingist tuumarelvade paigutamisest Šiauliai lähedal asuvale Zokniai õhubaasi ei saa juttugi olla.

"Šiauliai lähistel Zokniais asuv lennuväebaas on Leedu õhujõudude baas ning seda kasutatakse Leedu ja NATO vajadustest lähtudes ranges kooskõlas rahvusvaheliste õigusnormide ja Leedu rahvusvaheliste kohustustega," ütles Linkevicius Interfaxile.

"Mingi tuumarelva paigutamine ei tule kõne allagi, sellised kuulujutud on täiesti alusetud," toonitas kaitseminister.

Venemaa õhujõudude endine ülem kindral Pjotr Deinekin ütles agentuurile, et Balti riikides on mitu õhujõudude baasi, mis võivad vastu võtta nii taktilisi kui ka strateegilise lennuväe üksusi ning samuti vastu võtta ja hoida tuumarelvi.

Kindrali sõnul asuvad tuntuimad sellised lennuväebaasid Šiauliais ja Tartus.  BNS   18 Oktoober 2004