www.vnl.ee

Relvavennad Iraagis avaldasid Illenzeerile viimast austust

Eesti ja Ameerika kaitseväelased avaldasid pühapäeval Bagdadi lähedal Camp Strikeris viimast austust esmaspäeval hukkunud vanemveebel Arre Illenzeerile.

Kaitsejõudude peastaap teatas, et tseremooniast võtsid osa Estpla-9 kaitseväelased ning Ameerika Ühendriikide armee sõdurid 1. ratsaväediviisi 12. rügemendi 2. pataljonist. Mälestamisel osalesid ka 1. ratsaväediviisi ülem kindralmajor Peter Chiarelli ning 1. ratsaväediviisi allüksuste ja teiste USA maaväeüksuste esindajad Iraagis.

Tseremoonia keskmes oli poodium Illenzeeri automaadiga, mille vintraud oli suunatud maa poole. Relva kabal oli Illenzeeri kiiver, püstolkäepideme küljes kaelakett tema identifitseerimisplaadiga. Relva ette olid asetatud tema foto, välivormi saapad ja postuumselt vanemveebel Illenzeerile annetatud Pronkstäht.

Mälestustseremoonial lehvisid kõrvuti Ameerika Ühendriikide ja Eesti riigilipud, tahapoole olid üles rivistatud 1. ratsaväediviisi allüksused lippudega. Tseremoonia alguses mängiti Eesti ja Ameerika Ühendriikide hümni.

"Vanemveebel Illenzeer oli üks meist, ta oli meie vend," ütles 12. ratsaväerügemendi 2. pataljoni ülem kolonelleitnant John Ryan. "Ta andis oma elu võitluses parema maailma nimel, et meie lastel oleks turvalisem elada."

Ryan rõhutas, et võitlus Iraagis on osa suuremast sõjast kogu maailma ähvardava ohu vastu. "Vanemveebel Illenzeeril oli julgust selle kurjuse vastu võidelda," ütles Ryan.

John Ryan teatas, et Illenzeeri surm ei olnud asjatu. "Oma igapäevase teenistusega toome vägivalla lõppu lähemale," ütles kolonelleitnant. Ta tõdes, et ainuüksi viimasel nädalal on tänu kohalike inimeste vihjetele tabatud 23 koalitsioonivastast võitlejat.

Estpla-9 ülem kapten Janno Märk ütles oma kõnes, et vanemveebel Illenzeer oli tubli sõdur ja hea sõber. "Mul oli au olla tema ülemaks siin Iraagis," ütles kapten Märk. "Ta jääb igavesti meie mälestustesse. Me ei anna kunagi alla, me ei jäta seda võitlust."

Eesti kaitseväe kaplan leitnant Ralf Alasoo luges Piiblist Koguja raamatust 3. peatüki salmid 1-8. "Inimesel on siin elus kaks ülesannet: õppida ja õpetada." Ta lisas, et Illenzeer õppis maailma tundma ja nüüd saame kõik aru, mida tal meile õpetada oli.

"Illenzeeri üks omadusi oli tema oskus naerda iseenda ja inimlike lolluste üle," meenutas Alasoo, kes teenis koos Illenzeeriga Kalevi üksik-jalaväepataljonis. Alasoo märkis, et Illenzeer suutis kohkunud ajateenija panna kõigepealt naerma ja siis käsku täitma.

Pärast kõnesid kõlasid hukkunud kaitseväelase mälestuseks kolm kogupauku ning trompetist puhuti matusesignaali.

Tseremoonia lõpus said kõik osalejad avaldada isiklikult viimast ausust langenud sõdurile. Iga Ameerika maaväe allüksuse esindaja jättis mälestuspoodiumile austuseks oma üksuse mündi.

Esmaspäevast alustab Estpla-9 taas patrullidega Bagdadi läänepoolses eeslinnas Abu Ghuraybis.  BNS   31 Oktoober 2004