www.vnl.ee

Õlireostus hukutab looderannikul linde

Tundmatut päritolu õlireostus määris Läänemaa looderannikul sadu linde, kes on nüüd hukule määratud.

Kolmapäeval loendasid keskkonnainspektorid Nõva ja Dirhami vahel 250 õlist lindu, neist 50 olid nii tugevasti määrdunud, et ei suutnud enam lennata. Linnud olid kogunenud Dirhami ja Spithami lõugastesse ning Nõva sadamasse tormivarju, kirjutab ajaleht Lääne Elu.

Keskkonnainspektor Valeri Štšerbatõhi sõnul ei kaitse õliga määrdunud sulestik linde enam külma eest. "Ega nad ellu jää," nentis ka keskkonnainspektsiooni Läänemaa osakonna juhataja Tõnis Ulm.

Keskkonnainspektorid ja Nigula loomade turvakodu töötajad üritasid määrdunud linde püüda, kuid need põgenesid eest. Siiski saadi kätte kaks tugevasti reostunud auli ja viidi Nigulasse, kus linnud pestakse spetsiaalse pesuvahendiga sulgi katvast õlist puhtaks.

Siiski on ka pestud lindude ellujäämislootus Nigula kaitseala direktori Enn Vilbaste sõnul väike, umbes viis protsenti.

Enamik reostunud linde olid aulid ja kajakad. Ulm ütles, et ka teisi linde võib määrdunud olla, aulide ja kajakate valgelt sulestikult paistavad naftaplekid binokliga vaadeldes lihtsalt kõige paremini välja.

Reostunud lindudest teavitasid inspektoreid Põõsaspea neemel linde vaadelnud ornitoloogid. "Reostus ise võib olla neli-viis päeva vana, võib-olla veel vanemgi," ütles Ulm. Et rannas reostust ei ole, on linnud õliga määrdunud avamerel.

Keskkonnainspektsioon modelleeris reostuse võimalikku liikumist arvutis ning tuvastas, et see võib olla alguse saanud Osmussaare lähedalt. Ka Osmussaarel loendati 20 õlist lindu.

Ulmi sõnul on võimalik reostaja tagantjärele tuvastada. "Kõigepealt peame laboris kindlaks tegema, mis sorti õliga on tegu," ütles ta. Ulm avaldas arvamust, et tegemist pole mitte kalalaeva pilsivee, vaid millegi kangemaga.

Lähipäevil patrullivad inspektorid ATV-ga rannikut lootuses veel reostunud linde leida. Reostunud linnu leidnud inimesel tuleks helistada inspektsiooni tasuta infotelefonil 1313.  BNS   01 Detsember 2004