www.vnl.ee

Ülemiste järve veetase on tavapärasest kõrgem

Ülemiste järve veetase on sademete, tormi ja erakordselt sooja talve tõttu tõusnud tavapärasemast kõrgemaks, AS Tallinna Vesi on alustanud ennetavat tegevust, et sademete jätkudes ära hoida võimalikku üleujutust.

"Seni otsest ohtu, et järv hakkaks kallastest üle voolama, ei ole, kuid sooja ilma püsides ja tugeva tuule jätkudes võib järve kattev jää kiiresti laguneda," ütles AS-i Tallinna Vesi puhastusjaamade juht Riho Sobi. "Ülemiste järve ümbritsevate kallaste kõrgus on 37,5 meetrit üle merepinna."

Pärast Tallinna Vee kriisikomisjoni liikmete ülevaate ärakuulamist otsustas linnapea Tõnis Palts, et teisipäeval linna kriisikomisjoni kokku ei kutsuta. Linnapea ja vastavad linnaametnikud on valmisolekus ja jälgivad kogu aeg olukorda. Tallinna Vee kriisikomisjon jätkab tööd pidevalt, teatas linnavalitsuse esindaja.

Praegu on järve tase 37 meetrit üle merepinna tavapärase 36,6 meetri asemel. Suviste suurvihmade ajal oli järve veetase 36,9 meetrit merepinnast.

Sobi sõnul on ettevõtte eesmärk hoida järve veetaset 36,6 meetri juures. "Juba suvest saadik on kogu aeg avatud olnud Ülemiste järve vee otselask merre ja Pirita jõe sissevool järve on hoitud suletuna," lisas ta.

Äsjase tormi ja sademete tulemusena on järve veetase reedest peale tõusnud 15, sealhulgas viimase ööpäeva jooksul viie sentimeetri võrra.

Puhastusjaamade juht lisas, et tavaliselt on jaanuaris järv jääs, maa külmunud ning seetõttu ei jõua järve ka lisavett ümberkaudsetest piirkondadest. Praegu aga voolab sademete ja sooja ilma tõttu järve hulgaliselt lisavett Kurna oja kaudu. Tema sõnul oleks järvejää sulama hakkamine jaanuaris jaama ajaloos esmakordne.

Esmaspäeval alustas AS Tallinna Vesi järve veetaseme täiendava alandamisega, pumbates vett otse linna kanalisatsioonitorustikku. Samuti suleti Ülemiste ja Raku järve ühendav toru, mille kaudu vesi isevoolselt Ülemistesse jõudis.

Teisipäeval suurendas ettevõte toodetava vee kogust, selle pumpamisel linna torustikesse võib linnaelanikel kodudes esineda veesurve kõikumisi eelkõige Kopli, Kalamaja ja kesklinna piirkonnas.

Ettevõte palub klientide ees vabandust võimalike ebamugavuste pärast ja palub linnaelanikel survelanguste korral võtta ühendust klienditeenindusega telefonil 626 2200. Saabunud teated aitavad ettevõttel reguleerida antud piirkonna veesurvet.

Olukorra lahendamiseks teeb Tallinna Vesi koostööd Tallinna kommunaalameti ja päästeteenistusega.

"Meie eesmärk on võtta järvest ööpäevas umbes 200.000 kuupmeetrit vett," ütles Sobi. Tema sõnul on järve veetaseme alandamiseks ühe sentimeetri võrra vaja järvest välja võtta 100.000 kuupmeetrit vett.  BNS   11 Jaanuar 2005