www.vnl.ee

Parlamendi komisjon ootab Estonia laevahuku dokumente

Riigikogu põhiseaduskomisjon tahab enne salajase relvaveo uurimise komisjoni moodustamist saada lisainfot Estonia laevahuku dokumentide kohta.

Tulevane uurimiskomisjon peaks käsitlema Vene sõjatehnika Eesti kaudu Rootsi vedamist ja Eesti ametiisikute osa selles, kirjutab SL Õhtuleht.

Peaminister Juhan Parts kavatseb asja arutada järgmisel nädalal kohtumisel Rootsi peaministri Göran Perssoniga.

"Tahame teada, kus ja kelle käes materjalid on," ütles esmaspäeval komisjoni esimees Urmas Reinsalu. Ta ei kahtle, et dokumendid on alles, need tuleb vaid üles leida.

Maksu- ja tolliameti direktor Aivar Rehe lausus, et omaaegsest tolliametist viis Estonia materjale ära kaitsepolitsei. "Osa dokumente on tõesti ilmselt kaitsepolitseis," oletas ka Reinsalu.

Rootsis on väidetud, et uppunud Estoniaga veeti Eestist Rootsi salajast Vene sõjatehnikat, mida sealsel tollil polnud luba avada. Seepärast on Eesti peaminister Juhan Parts palunud ministeeriumidel korraldada siseuuringuid.

"Oleme eri ministeeriumidelt palunud kinnitust, kas neil on kirjalikku infot, et tõestada väidet, millele Rootsis vihjatud," märkis Parts. Seni on asjasse puutuvad ministrid kinnitanud, et pole.

Esmaspäeval teatas riigikogu Keskerakonna fraktsioon, et valitsus ei tohi siduda Estonia huku asjaolude selgitamist Rootsis toimuva sisejuurdlusega.

"Eesti avalikkus väärib täit tõde. Kahtlused Eesti ametnike või ametkondade osaluses sõjatehnika salaveos vajavad kinnitust või selget ümberlükkamist," ütles riigikogu põhiseaduskomisjoni aseesimees Evelyn Sepp.  BNS   18 Jaanuar 2005