www.vnl.ee

Edgar Savisaare kommentaar seoses BRSi teatega lõpetada riigiga kavatsuste protokoll

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ja BRSi ühiste kavatsuste protokoll oligi ennast ammendanud. Mingit eksklusiivsust pole meil tegelikkuses kunagi olnud. BRS pidas läbirääkimisi paralleelselt kõigi huvilistega ja me ei heida neile seda ette.

Mis puutub firmadesse, kes BRSi omanike jutu järgi tunglevad nende ukse taga, soovides osta raudteed, siis kahtlemata on sellised firmad olemas. Ainult, et nad käivad mitte ainult raudteed uudistamas ja BRSiga läbi rääkimas. Sama tihedalt käivad nad ka ministeeriumis, kinnitades, et tahavad teha koostööd riigiga ja realiseerivad oma ostusoovi vaid siis, kui riigil endal tõepoolest pole huvi raudtee aktsiaid tagasi osta. Arvan, et läbirääkimised erainvestoritega ja muude asjahuvilistega kujunevad BRSil veel keerukamaks kui riigiga, sest ma ei tea nende hulgas kedagi, kes oleks nõus maksma sellist ülepakutud hinda, mida BRS praegu nõuab. Räägitud on märksa tagasihoidlikumatest, aga selle võrra reaalsematest summadest.

Ma ei välista, et BRSi juhtide praegused avaldused on vaid surveabinõu, et riik nõustuks nende hinnapakkumisega. Loodan, et valitsus järgmisel nädalal seda küsimust arutab ja võtab seisukoha. Kindlasti on raudtee tagasiostmisel vaja rohkem külma närvi ja rahulikku meelt, kui oli mõned aastad tagasi selle müüjatel. BRS võib ju praegu deklareerida, et ühiste kavatsuste protokoll riigiga enam ei kehti. Suur on tõenäosus, et varem või hiljem pöördub ta ikka selles küsimuses riigi juurde tagasi, sest muud variandid pole ka paremad.


Anu Hallik-Jürgenstein


   07 Veebruar 2006