www.vnl.ee

Iga viirus ei ole gripp

Ägedate ülemiste hingamisteede haiguste (ÄRH) kõrgperiood on oktoobrist aprillini. Ülemiste hingamisteede haigused esinevad inimestel üldjuhul lainetena, kuid kaugeltki iga ÄRH ei tähenda veel grippi.

ÄRH iseloomustab üldine halb enesetunne, palavik, nohu, kurguvalu, esineb lihas- ja liigesvalusid. Paljud inimesed tavatsevad sellel juhul öelda, et nad on haigestunud grippi.

Vaadates 2005/2006 a. haigestumise kõrgperioodi, mil kokku registreeriti ligi 170 000 ÄRH, siis laboratoorselt kinnitatud gripijuhtumeid sellest vaid 89 juhtu, sealhulgas B-grippi esines 37 juhul ning A-grippi 52 juhul.

Eestis saab inimene ennast gripi vastu vaktsineerida. Gripivaktsiini koostist uuendatakse igal aastal Maailma Terviseorganisatsiooni soovituste järgi. Uued vaktsiinviirused peavad olema võimalikult sarnased nende viirustüüpidega, mille ringlusse ilmumist gripihooajaks prognoositakse. Seetõttu tuleb ennast igal aastal vaktsineerida uuesti just selleks hooajaks kohandatud vaktsiiniga.

Vaktsineerimine annab immuunsuse ringlevate gripiviiruste vastu. Väikelastel, üle 65-aastastel, kroonilisi haigusi põdevatel ning immuunpuudulikkusega inimestel on üldiselt vaktsineerimise efektiivsus väiksem. Seda olulisem on neid vaktsineerida, sest ka mittetäieliku kaitse korral põeb inimene grippi kergemas vormis ja vähemtähtis ei ole gripi tüsistuste ärahoidmine. Gripivaktsiini efektiivsus on tervetel alla 65 aastastel inimestel 70–90%.

Gripi vastu tuleks vaktsineerida ennekõike gripi riskirühma kuuluvatel inimestel:

- väikelapsed,

- üle 65aastased,

- kroonilisi (südame, kopsude, neerude) haigusi põdevad ja immuunpuudulikkusega inimesed, diabeetikud,

- haigetega kokkupuutuvad inimesed- ennekõike tervishoiutöötajad.

Eestis on vaktsineerimine vabatahtlik. Küll aga on tööandja kohustatud oma töötajate vaktsineerimise korraldama tööaladel, kus on nakkushaigusesse nakatumise oht.

Sotsiaalministeeriumi juurde loodi eelmisel aastal immunoprofülaktika ekspertkomisjon, mis koondab valdkonna erinevate ametkondade spetsialiste. Komisjonis on olnud kõneaineks ka mehhanismi loomine, mille kaudu saaks riskirühmadele gripi vastu vaktsineerimist osaliselt hüvitada. Paraku ei ole piiratud eelarvevahendite tõttu käesolevaks ÄRH hooajaks võimalik gripi vastu vaktsineerimise hüvitamist käivitada, kuid töö selles suunas jätkub.

Sotsiaalministeerium on koostöös Tervisekaitseinspektsiooniga andnud iga-aastaselt soovitusi elanikkonnale (ennekõike gripi riskirühmadele) end gripi vastu vaktsineerida. Inimestel tuleks vaktsineerimise soovi korral pöörduda oma perearsti poole, käesoleval hooajal on keskmine gripivaktsiini jaemüügi hind vahemikus 130-165 krooni.


Katrin Pärgmäe


   14 November 2006